Největší technologické omyly roku 2020

Jaké byly ty největší technologické omyly v roce 2020? Na to se můžete podívat v našem článku, ve kterém jsme se tomuto tématu věnovali podrobně.

Dnes se podíváme na několik vážných a několik vtipných technologických omylů, které nás provázely rokem 2020. Za technologické omyly považujeme cokoliv, co způsobilo skandál, nebo produkty, které nedožili slibem výrobců.

Rok 2020 si málokdo z nás bude pamatovat v pozitivním světle. Rozšíření koronavirus SARS-CoV-2 způsobilo to, že celý svět se několikrát zcela uzavřel. Nemožnost cestovat za svými blízkými ani v čase svátků byla pro mnohé zdrcující. Touto nebezpečnou chorobou se na celém světě nakazilo až 80 milionů lidí. Setkali jsme se také s velkou dávkou politické propagandy a jinými technologickými omyly.

Dezinformace v roce 2020

Dnešní doba velmi usnadňuje šíření falešných zpráv či hoaxů. Sociální sítě, jako například Facebook, Twitter či YouTube, jsou místem, kde se šiřitelům dezinformací extrémně daří. Tento rok však byl v ohledu dezinformací kritický, což si naštěstí uvědomili i správci sociálních sítí, kteří zavedli celou škálu opatření. Ani tato opatření však nejsou dokonalé a tudíž jsme nejednou cítili potřebu zasáhnout a vyvrátit nějaký hoax i my. Šíření dezinformací je především omylem sociálních sítí.

Mezi ty nejvíce rozšířené patří především souvislost miliardáře Billa Gatese s koronavirem. Údajně měl za celou pandemií stát on a do vakcín/testů (zde se některé verze této konspirace liší) vložit mikročipy, pomocí kterých by mohl sledovat, co dělá Váš soused v neděli večer. Proč by to potřeboval vědět však konspirátoři nikdy neodhalili.

Bill Gates Makes Hopeful Predictions for Global Health | Time
Bill Gates | Zdroj: time.com

Další velkou vlnou dezinformací byly také zprávy o tom, že za koronavirus je odpovědná 5G síť. Vzhledem k úzké souvislosti s technologiemi jsme se rozhodli na toto téma zpracovat velmi podrobný článek, kde jsme citovali odbornou literaturu či konkrétní fyziky. Také jsme každé jedno tvrzení podložili zdrojem. Článek doporučujeme přečíst alespoň pro pobavení. Najdete ho zde.

Technologické omyly přímo související s koronavirus SARS-CoV-2

I když samotný COVID-19 nemůžeme považovat za technologický omyl (i když i tomu někteří konspirátoři věří), tak toto onemocnění podnítilo několik jiných technologických omylů. A také v případě, že pomineme dezinformaci, kterou naleznete výše, je seznam poměrně dlouhý.

Novinky v obci - Oznam - Koronavírus - Most pri Bratislave - Oficiálna  stránka obce
Zdroj: WHO

Například britská vláda se pyšnila velmi důkladně propracovanou a drahou aplikací ke sledování toho, jak se nákaza šíří a vyhledávání potenciálně nakažených jedinců. Pár měsíců po úspěšném testovaní na Isle of Wight ale přešli na aplikace od Googlu a Apple. Hups.

Ačkoliv objednávání jídla přes aplikace třetích stran není v České republice až tak rozšířené, v zahraničí se z toho stal velký problém. Tyto aplikace si účtují nesmyslně vysoké poplatky a obohacují se na malých podnikatelích, kteří v období, kdy musí mít zavřené, tyto peníze potřebovali více než kdykoliv předtím.

Třetím omylem byly respirátory a roušky. Trvalo měsíce, než lidem vláda dala potřebné informace o tom, jak roušky správně používat, identifikovat a vysvětlila proč jsou důležité. O této problematice jsme zpracovali tento článek, kde jsme se podívali i na to, jak zjistíte, zda Vaše rouška je vůbec efektivní.

Streamovací služba Quibi

Že jste o Quibi nikdy neslyšeli? Nedivím se. Tato streamovací platforma měla zajímavou myšlenku: Nabízet krátká videa, která jsou optimalizované pro sledování na telefonu, za poplatek 5 dolarů měsíčně. Na papíře se jedná o zajímavou myšlenku, kterou podpořila například i bývalá CEO společnosti Hawlett-Packard, Meg Whitman.

Quibi is an innovative, mobile-only streaming video entertainment service  with a little something for everyone | TechHive
Zdroj: Quibi

Quibi celkově získal až 1.75 miliardy dolarů v různých investicích. Měli však velmi nešťastné načasování. Kdo by přece chtěl během karantény ve svém domě sledovat krátká videa na telefonu? Zejména v období, kdy začalo fungovat asi 50 nových plnohodnotných streamovacích služeb podobných Netflixu? Quibi fungoval pouze 7 měsíců a na naše území se ani nedostal. Nepochybně tedy patří mezi technologické omyly.

Poté, jak bylo jasné, že se jedná o omyl, majitelé společnosti vrátili většinu peněz investorům a veřejně se všem omluvili.

Technologické omyly TikToku

TikTok je globální fenomén, který se sám o sobě nelze považovat za technologický omyl. Co kdyby však sledoval aktivitu svých uživatelů? Alespoň tomu věřil Donald Trump, který poslední půlrok ve funkci prezidenta USA strávil bojem s touto čínskou sociální sítí.

Kupodivu se mu téměř podařilo vyhrát. Mateřská společnost ByteDance byla ke konci ochotna přistoupit na požadavky prezidenta. Přišel však čas voleb a rázem se na tento problém zapomnělo. Veřejně není známo, čí se dále vyjednává nebo ne. Novými majiteli dceřiné společnosti TikTok se měly stát americké společnosti Oracle a Walmart.

Tuto kauzu máme detailnější zpracovanou v tomto samostatném článku. Určitě stojí za pozornost díky tomu, o jak bizarní situaci se jedná.

Herní konzole a grafické karty

Rok 2020 byl velkým rokem pro gaming či herní průmysl. Všichni jsme byli zavřeni doma a tudíž jsme měli daleko více volného času. Nejeden z nás se tedy rozhodl strávit tento čas hraním her s přáteli či pokořením příběhovky, kterou kvůli práci už měsíce odkládal. Co když Vám však řeknu, že to, co mělo letos grandiózně zakončit rok, se změnilo v noční můru?

Mluvím o herních konzolích a grafických kartách, které se měly na trh dostat koncem roku. Třeba ještě jednou zdůraznit slovo měly. Jmenovitě se jedná o PlayStation 5 či Xbox Series X/Sgrafické karty AMD i Nvidia. Výrobci podcenili poptávku a momentálně je extrémní problém pořídit si jakoukoliv novou konzoli či grafickou kartu.

Choosing the Right PlayStation 5 | Reviews by Wirecutter
Zdroj: The New York Times

Pokud chcete vědět, kolik by Vás stál nový PlayStation či Xbox, tak Vám doporučuji tento náš článok. Podrobně jsme prohlédli současný stav trhu na Slovensku i ve světě. Výsledky Vás jistě překvapí.

Pro mnohé poslední kapkou byl titul Cyberpunk 2077 – hra, na kterou se čekalo několik let a která byla několikrát odložena. Tento titul očekával téměř každý hráč na světě. Nakonec se ale jednalo o zdroj zklamání pro všechny majitele PlayStation 4 a Xboxu One, kde tato hra nedosahovala hratelnou plynulost. Sony dokonce udělalo výjimku a každému, kdo chtěl, vrátili peníze zpět.

Technologické omyly Twitteru

Twitter je jednou z největších sociálních sítí. Tento rok však hackeři odhalili velký bezpečnostní nedostatek a dostali plný přístup k profilům některých z největších osobností. Mezi jmény osob, které byly v tomto útoku cílené, figuruje Elon Musk, Bill Gates, Kanye West či Barack Obama.

O co však šlo? Jednalo se o pokus vylákat z lidí Bitcoin. Bitcoin je největší kryptoměna a hodnota jednoho Bitcoinu je momentálně přes 20 tisíc eur. Neoficiální informace tvrdí, že se jednalo o útok 17 letého chlapce. Oficiální stanovisko se na veřejnost nedostalo.

I když v tomto útoku šlo o peníze, nabízí se zamyšlení nad tím, co by se stalo, kdyby někdo využil tyto profily na cílené šíření dezinformací. Jen se tu dál potvrzuje to, že sociální sítě potřebují zapracovat na svém zabezpečení.

Elektromobilita

Hlavním technologickým omylem v elektromobilitě byla společnost Nikola. Jejich vodíkový tahač jste mohli vidět v reklamě snažící se získat nové investory. Co Vám však reklama neřekla je to, že samotný tahač, který v reklamě cestuje velmi rychle vpřed, je nepojízdný. Celá reklama byla podvod, ke kterému se společnost po zahájení vyšetřování přiznala. Krátce na to odstoupil CEO společnosti, Trevor Milton.

Electric-truck startup Nikola drafts Tesla, except when it doesn't
Zdroj: Nikola

I přesto, že společnost již skutečně dokončila svůj první prototyp Tre, je momentálně vyšetřována více orgány. Investiční portály dokonce opakovaně varují veřejnost, že se jedná o promyšlený podvod a nedoporučují jí důvěřovat.

O něco menšímu problému čelila Tesla, která musela z provozu stáhnout každý Model X a Model S dovezen do Číny v průběhu října pro problémy s tlumiči.

Technologické omyly Microsoftu

Společnost odpovědná za operační systém Windows také není dokonalá. Loni podepsali exkluzivní smlouvu s několika online baviči. Hlavní podmínkou této smlouvy bylo to, že vybraní baviči měli vysílat živě pomocí streamovací služby Mixer.

Jedna ze smluv je vyšla až na 50 milionů dolarů. Všechny povinnosti bavičů vůči službě Mixer byly anulovány v červnu, kdy byl Mixer zrušen.

Epic Games vs. Apple a Google

Tato neshoda vznikla z finančních důvodů. Epic Games se snažil obejít Apple i Google při mikroplatby, které ve svých hrách nabízel. Dokonce vzniklo hnutí snažící se dát najevo nespokojenost vývojářů s platebním systémem, který je v AppStore nebo Google Play implementován.

Pokud Vás tato kauza zajímá, tak Vám doporučujeme prohlédnout si tento náš článek. Najdete v něm detailní zpracování všech argumentů obou stran.

Hořící zvonky Ring

Vzpomínáte si na bezpečnostní dron spoločnosti Ring, kterou zastřešuje Amazon a kterou jsme zmiňovali před pár měsíci? V našem článku jsme Vám řekli, že Ring nabízí celou škálu bezpečnostních gadgetů do domácnosti.

Video Doorbell 2 – Ring
Zdroj: Amazon

Ring však musel během roku od zákazníků vyžádat zpět okolo 355 tisíc zvonků na dveře, protože se kupila hlášení o tom, že tyto zvonky způsobovaly požáry. Celkem bylo zaznamenáno 23 požárů, při kterých se potvrdilo, že příčinou byl chybný zvonek.

Příčinou údajně byly šrouby, kterými byl zvonek připevněn. V případě použití nesprávných šroubů měla baterie tendenci přehřívat se.

Neon AI od Samsungu

Na CES 2020 se kromě elektrických motorek mluvilo také o umělé inteligenci od Samsungu. Nesla název Neon AI. Cílem této umělé inteligence bylo digitální generování realisticky vypadajících lidí. Na papíře se jedná o takovou technologii, o kterou by měl zájem nejeden investor.

V praxi by ji ale nechtěl nikdo. Samsung představil demo, které nepůsobilo vůbec realisticky a mělo velmi omezený repertoár odpovědí. To je naneštěstí umělá inteligence, s jakou se setkáváme téměř denně.