Apple chce podpořit umělce a zvýšit jejich podíl z prodeje licencí

Apple Music zvyšuje podporu a zisky svým umělcům. Jaký je v tom háček?

Apple Music není třeba zřejmě nikomu představovat. Hudební aplikace se rozhodla, že chce podpořit umělce, kteří nahrávají své skladby ve formátu prostorového zvuku. Umělci budou vydělávat o 10 % více z licenčních poplatků za skladby v prostorovém zvuku než za skladby ve standardním zvukovém formátu. Tato změna se týká již i lednové výplaty v roce 2024.

Apple Music

Prostorový zvuk, známý také jako Dolby Atmos je technologie, která vytváří 3D zvukový zážitek. Uživatelé, kteří mají podporované zařízení, mohou slyšet zvuk z různých stran, což vytváří efektivnější a pohlcující zážitek.

Je Dolby Atmos pro Apple Music prioritou?

Většina nových zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a bezdrátová sluchátka, podporují prostorový zvuk. Apple Music má v současnosti více než 50 krát více skladeb v prostorovém zvuku než v roce 2021.

Kromě Apple Music nabízejí prostorový zvuk také další hudební platformy, jako jsou Tidal a Amazon Music Unlimited. Streamovací video platformy, jako jsou Netflix a HBO Max, také nabízejí prostorový zvuk pro některé své programy.

Apple Music / Dolby Atmos

Spotify, největší hudební platforma na světě, zatím prostorový zvuk nenabízí. V roce 2021 avizovala plány na zavedení prémiového HiFi balíčku, který by měl zahrnovat prostorový zvuk, ale stále neohlásila jeho přesné datum uvedení na trh.

Je tedy sporné, kdy nakonec Spotify přinese svůj prémiový Hi-Fi balíček, pokud tedy vůbec.