Toto nesdílej s umělou inteligencí

Proč je nutné si dát pozor při komunikaci s chatbotem?

Na internetu se obecně vyskytuje mnoho rizik v rámci narušení ochrany osobních údajů. Společnost OpenAI nedávno oznámila novou funkci ochrany osobních údajů, která umožňuje uživatelům ChatGPT deaktivovat historii rozhovorů, čímž brání použití konverzací ke zlepšení a upřesnění modelu.​

openAI

Generální ředitel OpenAI – Sam Altman uznal rizika spoléhání se na ChatGPT. „Je chybou spoléhat na umělou inteligenci při důležitých situacích či rozhodnutích“. V zásadě zacházejte s výzvami ChatGPT jako s čímkoli jiným, co publikujete online. „Nejlepším předpokladem je, že kdokoli na světě může číst cokoli, co umístíte na internet – e-maily, příspěvky na sociálních médiích, blogy, videa a pod.

Nikdy nezveřejňujte nic, co nechcete, aby četl někdo jiný,“ řekl Gary Smith (profesor ekonomie). ChatGPT lze použít jako alternativu k vyhledávání na Googlu nebo Wikipedii, pokud je to ověřeno fakty, řekl. Nesmíme však spoléhat na nic jiného.

Rizika umělé inteligence

Pointa je, že stále existují rizika, která jsou kvůli oblíbenosti ChatGPT stále vyšší. Ať už používáte ChatGPT ve svém osobním životě nebo ke zvýšení produktivity v práci, dvakrát si rozmyslete, co sdílíte s ChatGPT.

 1. Hackeři
  V první řadě je zde možnost, že se někdo mimo OpenAI nabourá do systému a ukradne vaše údaje. Při používání služby třetí strany vždy existuje riziko vystavení údajů chybám a hackerům, přičemž ChatGPT není výjimkou. V březnu 2023 byla zjištěna chyba v ChatGPT, která odhalila konverzace a informace o platbách uživatelů ChatGPT Plus.
 2. Vaše konverzace jsou uloženy na serveru
  I když je to nepravděpodobné, někteří zaměstnanci OpenAI mají přístup k uživatelskému obsahu. Na stránce ChatGPT OpenAI říká, že uživatelský obsah je uložen v jejích systémech. Zatímco OpenAI odstraňuje identifikovatelné osobní informace, před jejich „de-identifikací“ existují na jeho serverech v surové formě. Někteří autorizovaní pracovníci OpenAI mají přístup k uživatelskému obsahu, který prý využívají ke zlepšení modelu AI.
 3. Vaše konverzace se používají pro trénování modelu
  Není novinkou, že vaše konverzace se používají pro trénování ChatGPT. Podle politiky používání údajů, která je roztroušena v několika různých článcích na stránkách společnosti, OpenAI říká, že „údaje, které nám poskytnete, můžeme použít ke zlepšení našich modelů“. Jinde zase tvrdí, že může „deidentifikovat osobní údaje a použít souhrnné informace k analýze účinnosti služeb“. To znamená, že teoreticky se veřejnost může dozvědět něco jako obchodní tajemství prostřednictvím čehokoli, co se model „naučí“. Dříve se uživatelé mohli odhlásit ze sdílení svých údajů s modelem pouze prostřednictvím Google formuláře připojeného na stránce častých otázek. OpenAI však zavedla nový způsob zakázu sdílení údajů ve formě přepínače ve vašem ChatGPT účtu. I v tomto novém „režimu inkognito“ jsou však konverzace uloženy na serveru OpenAI po dobu 30 dnů. Společnost se však příliš nevyjadřuje k bezpečnosti a způsobu uchovávání údajů.
 4. Vaše údaje nebudou předány třetím stranám, tvrdí společnost
  OpenAI říká, že nesdílí uživatelská data se třetími stranami pro marketingové nebo reklamní účely. Uživatelské údaje však sdílí s prodejci a poskytovateli služeb.

ChatGPT jako terapeut

Průzkum, který provedla společnost Tebra v oblasti zdraví, odhalil, že jeden ze čtyř Američanů si raději popovídá s chatbotem, než aby se zúčastnil terapie. Objevily se případy lidí, kteří používají ChatGPT jako formu terapie nebo hledají pomoc při užívání návykových látek.

Tyto příklady byly sdíleny jako zajímavé příklady použití ChatGPT a tedy jak dokáže být užitečný iv této sféře, alespoň částečně. Máte-li však vážné a dlouhodobé problémy, je nutné vyhledat odbornou a hlavně lidskou pomoc.