Intel je opět na vrcholu. Ve výrobě čipů překonal Samsung

Intel přebral prvenství lídra ve výrobě polovodičů. Vydrží mu to?

Společnost Intel byla dlouhodobě lídrem na trhu s polovodiči, ale v posledních dvou letech jej předjel Samsung. Jak se to Samsungu podařilo?

Intel

Samsung má totiž širší nabídku čipů než Intel včetně paměťových obvodů. Tyto paměťové čipy však v roce 2023 zaznamenaly pokles tržeb, což způsobilo, že Samsung ztratil vedení. Intel se do čela vrátil díky silnému růstu tržeb z prodeje logických čipů.

Agentura Gartner sestavuje každoročně žebříček podle tržeb z prodeje polovodičů. V mnoha případech musí analytici tržby údaje odhadovat, protože ve firemních finančních zprávách se čísla týkající se čistě prodeje čipů nenacházejí.

Intel

V žebříčku jsou tedy i firmy bez vlastních továren, jako například Apple. Celosvětový trh s polovodiči v roce 2023 celkově oslabil o 11 %. Nejhůře na tom byly paměťové čipy, které zaznamenaly pokles tržeb o 37 %. Ostatní polovodiče si pohoršily jen o 3 %. O jednotky procent rostly hlavně menší firmy jako Broadcom nebo STMicroelectronics. Největším skokanem je Nvidia, která díky boomu AI akcelerátorů vyrostla o 56%.

Myslíte si, že se Intel udrží na první příčce déle nebo jej zase Samsung v dohledné době předčí? Samsung nedávno uvedl na trh nové modely Galaxy S24, přičemž jejich poptávka je velmi vysoká a tomu úměrná bude i výroba čipů Exynos.