Amazon a jeho plýtvání zbožím. Proč se více zničí než daruje?

Na povrch nedávno vyplula informace, že Amazon plýtvá zbožím v poměrně extrémních mírách. Společnost už na kritiku reagovala a učinila jistá opatření.

V poslední době je kolem společnosti Amazon mnoho kontroverze. Kromě ní poslouchá mnoho nepěkného i samotný zakladatel společnosti – Jeff Bezos. Proč tomu tak je?

Na povrch nedávno vyplula informace, že Amazon plýtvá zbožím v poměrně extrémních mírách. Společnost čelí značnému tlaku veřejnosti, ale může si za to bohužel sama. Kritika, resp. vzpoura zákazníků nastala po červnové reportáži britské televize s názvem ITV News.

Recyklace či úplná destrukce nového zboží

Médium publikovalo poměrně znepokojivé záběry pracovníků jednoho ze skladů společnosti. Na záběrech byli vyobrazeni zaměstnanci, kteří na pokyn vedení firmy nakládali vrácené, ale i čistě nové, nerozbalené zboží. V tunách ho nakládali do dodávek či kamionů a následně ho odváželi na údajnou recyklaci, případně přímo na skládku, kde se zboží zcela zničilo.

Amazon a jeho plytvanie tovarom
Amazon a jeho ničení zboží, zdroj: Metro.co.uk

Problémem je především množství zboží, které Amazon pravidelně ničí. Za jeden týden to bylo podle uniklých informací téměř 200 000 kusů zboží. Ve stejný týden přitom daný sklad Amazonu daroval jen přibližně 30 000 kusů zboží, což je skoro 1/7 celkového množství, které si své místo z nepochopitelných důvodů nenašlo.

Nové programy prodeje jako reakce na kritiku

V reakci na nedávnou kritiku představila společnost Amazon dva nové programy pro prodejce, kteří služby společnosti aktivně využívají. Enormní množství vyhozeného a recyklovaného zboží chce firma zredukovat jednoduchým způsobem. Prodejcům zkrátka umožní zboží znovu prodat jako použité, resp. rozbalené zboží.

První program, který společnost představila nese název FBA Grade and Resell. Ten usnadní návrat vráceného zboží do e-shopu. Mimo jiné umožní obchodníkům předem nastavit novou cenovku pro použité zboží. Když ho následně zákazník vrátí, po příchodu do skladu jej Amazon automaticky znovu zařadí do prodeje s novou, výhodnější cenou.

Amazon a jeho plytvanie tovarom
Zaměstnanci v Amazonu, zdroj: Nextvame.com

To by mělo celý proces výrazně urychlit a zjednodušit. Ve zkratce to bude fungovat jako něco na styl e-shopu Alza. Zboží bude označeno jako nové, popřípadě rozbalené či používané. Druhý a třetí případ bude mít již jak bylo zmíněno výše, nižší cenovku.

Prodejci to budou mít mnohem jednodušší

Druhý program s názvem FBA Liquidations naopak bude zprostředkovat obchodníkům plnohodnotný přístup do velkoobchodního řetězce společnosti. Ti se následně budou moci zbavit vrácených či nadbytečných produktů tím, že je prodají jiným prodejcům.

Takto budou moci poměrně jednoduše a rychle pokrýt náklady na zakoupené zboží, kteří již nechtějí nebo se jim nepodařilo prodat. Následně mohou nabytý kapitál využít ke koupi nového zboží.

Amazon a jeho plytvanie tovarom
Amazon zásilky, zdroj: Gizmochina.com

Oba tyto programy již byly ve vybraných zemích spuštěny, přičemž postupně mají být rozšiřovány i do dalších zemí. V celé Evropě by měly být programy zavedeny nejpozději začátkem příštího roku.