Číňané se bouchli po kapse. Nakoupili zařízení na výrobu čipů za 40 miliard

Jak se Čína popasuje s omezením ze strany USA?

V roce 2023 Čína opět lámala rekordy. Dovezla tisíce strojů na výrobu čipů za téměř 40 miliard USD, což je o 14 % více než v roce 2022. Jedná se o druhou největší hodnotu v historii Číny. Tento nárůst je způsoben snahou Číny stát se soběstačnou ve výrobě čipů.

výrobu čipů

USA vs. Čína

Kontroly vývozu ze strany USA a jejich spojenců ztěžují Číně přístup k nejmodernějším technologiím na výrobu čipů. To výrazně zpomaluje rozvoj čínského čipového průmyslu. Jako příklad si můžeme uvést stále probíhající „boj“ mezi USA a Čínou v podobě společnosti Huawei.

Ta před časem dostala zákaz odebírání čipů od amerických firem jako je například Snapdragon a také zákaz používání amerických služeb, jakými je i Google, čímž podíl společnosti na trhu mobilních telefonů výrazně klesl, protože mobily nedisponují žádnou Google službou včetně samotného Google Play.

V prosinci 2023 Čína dovezla z Nizozemska strojů na výrobu čipů za 1,1 miliardy USD, což je téměř 1000 % více než v předchozím roce. Firmy se tak snažily nakoupit co nejvíce strojů před tím, než vstoupily v platnost nové kontroly vývozu.

Před zavedením nových kontrol vývozu však nizozemská společnost ASML Holding na žádost USA zrušila dodávky některých svých špičkových strojů do Číny. To ještě více omezí možnosti Číny stát se soběstačnou ve výrobě čipů.