Apple už není nejhodnotnější firmou na světě. Předběhl ji známý gigant

Neutuchající boj mezi dvěma technologickými společnostmi i nadále pokračuje.

Hodnota akciového trhu společnosti Microsoft 12. ledna 2024 poprvé od roku 2021 ukončila obchodní seanci vyšší než hodnota společnosti Apple, čímž se stala nejhodnotnější společností na světě, jelikož obavy z poptávky zasáhly akcie výrobce iPhone.

Microsoft

Apple vzrostl o 0,2 %, zatímco Microsoft přidal 1 %. Tržní kapitalizace Microsoftu tak podle údajů LSEG dosáhla 2,887 bilionu dolarů, což je historicky nejvyšší hodnota. Tržní kapitalizace společnosti Apple byla 2,875 bilionu dolarů.

Obavy z poptávky po chytrých telefonech stlačily akcie společnosti Apple v roce 2024 zatím o 3 % poté, co loni vzrostly o 48 %. Společnost Microsoft zaznamenala meziroční nárůst přibližně o 3 % poté, co v roce 2023 vzrostla o 57 %. Růst zčásti poháněl její náskok v oblasti generativní umělé inteligence prostřednictvím investice do OpenAI, tedy výrobce ChatGPT. Tržní kapitalizace společnosti Apple podle LSEG vyvrcholila 14. prosince 2023 na úrovni 3,081 bilionu dolarů.

Microsoft dělá vrásky v čele i Googlu

Společnost Microsoft začlenila technologii OpenAI do svého balíčku softwaru pro zvýšení produktivity, což je krok, který v červenci až září pomohl oživit její podnikání v oblasti cloud computingu. Jeho vedoucí umělá inteligence také vytvořila příležitost zpochybnit dominanci společnosti Google ve vyhledávání na webu.

Poptávka po iPhonech na jejich hlavním trhu (Číně) klesla, protože ekonomika země se zotavuje z pandemie. Oživující se Huawei také narušuje její podíl na trhu. Prodej náhlavní soupravy Apple Vision Pro pro smíšenou realitu začne již 2. února ve Spojených státech. Jedná se o největší uvedení produktu Apple na trh od prvního iPhonu v roce 2007. Apple Vision Pro však bude stát v řádech tisíců, přičemž je určeno pro specifickou cílovku, takže markantní navýšení zisku společnost neočekává.

Apple musí změnit strategii

Microsoft již několikrát od roku 2018 nakrátko převzal vedení nad Applem jako nejhodnotnější společnost. Naposledy se tak stalo v roce 2021, kdy obavy z nedostatku dodavatelského řetězce souvisejícího s pandemií zasáhly cenu akcií Applu. Apple ve své nejnovější čtvrtletní zprávě z listopadu loňského roku uvedl prognózu prodeje na sváteční čtvrtletí, která nesplnila očekávání Wall Street, a to kvůli slabé poptávce po iPadech a smart hodinkách.

Microsoft

Analytici v průměru předpovídají, že Apple za prosincové čtvrtletí podle LSEG vykáže tržby o 0,7 % na 117,9 miliardy dolarů. Znamenalo by to její první meziroční nárůst tržeb za čtyři čtvrtletí. Apple hlásí své výsledky 1. února. Analytici vidí, že společnost Microsoft oznámila 16% nárůst tržeb na 61,1 miliardy dolarů, což je podpořeno pokračujícím růstem jejího cloudového byznysu, když to oznámí v příštích týdnech.