Microsoft se stal nejhodnotnější firmou světa. Překonal dokonce i Apple

Apple nedávno ztratilo své prvenství nejhodnotnější firmy na světě ve prospěch společnosti Microsoft. Stalo se tak poté, co akcie iPhonů klesly o 2%.

Společnost Apple nedávno ztratila své prvenství nejhodnotnější firmy na světě ve prospěch společnosti Microsoft. Stalo se tak poté, co akcie výrobce iPhonů klesly přibližně o 2 %.

Apple utrpěl ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí loňského roku tržby ve výši 6 miliard dolarů v důsledku přetrvávajících problémů globálního dodavatelského řetězce. To následně vedlo k nesplnění očekávání Wall Street.

Ve srovnání s kolegy FAANG, kteří jsou méně zaměřeni na hardware, je Apple také mnohem více vystaven narušení dodavatelského řetězce.

Sophie Lund-Yates – akciová analytička v Hargreaves Lansdown

Král je mrtvý, ať žije král

Akcie společnosti Apple klesly o 1,8 % a byly ukončeny na 149,80 dolarech, což společnosti dává tržní kapitalizaci 2,48 bilionu dolarů. Naopak akcie výrobce softwaru Windows Microsoft vzrostly o 2,2 % na rekordních 331,62 dolarů. Ukončeny byly s tržní kapitalizací 2,49 bilionu dolarů.

Společnost Apple, která během let zpětně odkoupila akcie v hodnotě 421,7 miliardy dolarů, oznámila v dubnu loňského roku masivní zpětný nákup akcií za 90 miliard dolarů.

Microsoft Apple
Microsoft, zdroj: TheHill.com

Výsledkem je, že objem zbývajících akcií se neustále zmenšuje a společnost ukončila své čtvrté fiskální čtvrtletí se 16,4 miliardami akcií.

Akcie společnosti Microsoft v loňském roce vzrostly o 49 %, přičemž pandemií vyvolaná poptávka po jejích cloudových službách pohání prodej. Akcie Apple vzrostly o 13%.

Apple představením prvního iPhonu zamíchal karty

Tržní hodnota společnosti Apple předčila v roce 2010 hodnotu společnosti Microsoft. iPhone učinil z Apple přední světovou společnost v oblasti spotřebních technologií.

Společnosti se v posledních letech vystřídali na trůnu nejhodnotnějšího byznysu Wall Street, přičemž od poloviny roku 2020 drží titul Apple.

Microsoft Apple
Apple VS. Microsoft, zdroj: BBC.com

Analytici tvrdí, že Apple zvládl problém s dodavatelským řetězcem dobře, ale s varováním Tima Cooka před větším tlakem jsou dveře otevřeny pro zásah do jeho výkonnosti.

Naopak Microsoft předpověděl silný konec roku 2021. Zároveň však varoval, že problémy s dodavatelským řetězcem budou nadále postihovat klíčové jednotky, jako jsou například notebooky Surface či herní konzole Xbox.