Spotify masivně propouští své zaměstnance

Spotify propouští ve velkém. Jaký je důvod?

Hudební streamovací gigant Spotify oznámil, že dramatickým krokem zaměřeným na snížení nákladů propustí až 17 % své pracovní síly. V memorandu adresovaném zaměstnancům generální ředitel Daniel Ek uvedl, že je důležité, aby společnost „správně upravila“ svou finanční situaci.

Spotify

„Spotify musí být definované tím, že budeme neúnavně vynalézaví ve způsobech, jakými fungujeme, inovujeme a řešíme problémy.

Daniel Ek – CEO Spotify

Snižování počtu zaměstnanců se rovná přibližně 1 500 pracovním místům. Spotify v současnosti zaměstnává přibližně 9 000 lidí ve více než 40 globálních lokalitách. V technologickém průmyslu byly za poslední rok zrušeny desetitisíce pozic, protože dobro z období pandemie stále mizí.

Spotify je momentálně nejhodnotnější hudební společnost na světě. Společnost vykázala provozní příjem ve výši 34 milionů dolarů během své výzvy k dosažení zisku za třetí čtvrtletí, což je její první čtvrtletní zisk od roku 2021. Nižší personální náklady, způsobené dvěma menšími koly snižování, byly jedním z faktorů uváděných na úsporu nákladů.

Snižování pracovní síly v řádech stovek

Společnost v lednu snížila o 6 % svou pracovní sílu, tedy šlo přibližně o 600 zaměstnanců. V červnu propustila další 2 % zaměstnanců, přibližně 200 pozic. Spotify zároveň zvýšilo ceny svých plánů předplatného a stanovilo si vysoký cíl dosáhnout do roku 2023 miliardu uživatelů. Momentálně jich má více než 570 milionů – o něco méně než dvojnásobek počtu posluchačů, které platforma přilákala v roce 2020.

Spotify

Společnost se také podělila o svou vizi jít nad rámec hudby a expandovat v oblasti audioknih a podcastů, což je prostor, který pociťuje finanční napětí a silnou konkurenci pro posluchače i inzerenty.

Propuštění se nebudou mít nejhorší

Od roku 2019 Spotify utratilo téměř miliardu dolarů na nákup podcastingových studií, podepisování exkluzivních smluv s hostiteli celebrit a nejnovější investování do generativní AI na vytváření reklam.

Celá tato investice však vyšla nazmar a stále se jim nepodařilo dosáhnout zisku. Propouštění společnosti v červnu bylo zaměřeno zejména na redukci její podcastové divize. Odcházející zaměstnanci dostanou podle Ekova vyjádření přibližně pětiměsíční odstupné, zdravotní péči, dovolenou, imigrační podporu a dvouměsíční pomoc při hledání kariéry.