Jaderná baterie vydrží až 50 let. Čeká nás revoluce?

Čeká nás revoluce v bateriích? Jak dlouho si ještě počkáme?

Čínský startup nedávno představil novou jadernou baterii. Tvrdí o ní, že dokáže vyrábět elektřinu až 50 let bez potřeby nabíjení či jakékoli údržby.

jaderná baterie

Společnost Betavolt se sídlem v Pekingu uvedla, že její jaderná baterie je první na světě, která realizovala miniaturizaci atomové energie umístěním 63 jaderných izotopů do modulu menšího než mince.

Je revoluce v bateriích na dosah?

Společnost také uvedla, že baterie nové generace již vstoupila do fáze pilotního testování. Rozhodnuto bylo i o tom, že nakonec bude baterie sériově vyráběna pro komerční zařízení, jakými jsou chytré telefony či drony.

„Betavoltové baterie pro atomovou energii dokáží uspokojit potřeby dlouhotrvajícího napájení ve více scénářích, jako je letectvo, zařízení AI, lékařské vybavení, mikroprocesory, pokročilé senzory, malé drony a mikroroboty,“ uvedla firma v tiskové zprávě. „Tato nová energetická inovace pomůže Číně získat vedoucí pozici v novém kole technologické revoluce AI.“

Jak vlastně funguje jaderná baterie?

Baterie funguje tak, že přeměňuje energii uvolněnou rozpadajícími se izotopy na elektrickou energii prostřednictvím procesu, který byl poprvé přezkoumán ve 20. století. Vědcům v Sovětském svazu a Spojených státech se podařilo vyvinout technologii pro použití v kosmických lodích, podvodních systémech a vzdálených vědeckých stanicích, avšak termonukleární baterie byly nákladné a objemné.

jaderná baterie

Snaha o miniaturizaci a komercializaci jaderných baterií byla převzata v rámci 14. pětiletého plánu Číny určeného k posílení ekonomiky země v letech 2021 až 2025. Na jejich vývoji pracují i výzkumné instituce v USA a Evropě.

Společnost Betavolt uvedla, že její první jaderná baterie dokáže dodávat 100 mikrowattů energie a napětí 3 V. Její rozměry jsou jen 15 x 15 x 5 kubických milimetrů. Do roku 2025 plánuje vyrobit baterii o výkonu 1 watt.

Neustále nabité telefony či drony, které létají věčně

Jejich malá velikost znamená, že by se daly použít v sérii pro výrobu většího výkonu. Společnost si představuje mobilní telefony, které se nikdy nemusí nabíjet, a drony, které mohou létat věčně. Jeho vrstvený design také znamená, že se nevznítí ani nevybuchne v reakci na náhlou sílu, tvrdí Betavolt. Baterie je také schopna pracovat při teplotách od -60 °C do 120 °C.

jaderná baterie

„Atomová baterie vyvinutá společností Betavolt je naprosto bezpečná, nemá žádné vnější záření. Je vhodná pro použití v lékařských zařízeních, jako jsou kardiostimulátory, umělá srdce a šneci v lidském těle,“ uvedla společnost.

„Atomové baterie jsou šetrné k životnímu prostředí. Po době rozpadu se 63 izotopů změní na stabilní izotop mědi. Ten není radioaktivní a nepředstavuje žádnou hrozbu ani znečištění pro životní prostředí.