Proč je Chrome nepoužitelný na MacOS Big Sur

Na MacOS Big Sur byste neměli používat Chrome. Na místo toho byste měli využít lépe optimalizovaný prohlížeč Safari. Proč?

Pravděpodobně už máte nejnovější MacOS Big Sur a možná dokonce v kombinaci s novým Apple M1 čipem. Používáte však Chrome? Podle všeho tím škodíte sami sobě. Nedávno se jeden technologický nadšenec podíval na to, proč Apple doporučuje používat jako prohlížeč Safari namísto Google Chrome. V tomto článku se dozvíte, jaká je za tím příčina a proč byste ho měli přestat používat co nejdříve.

Apple doporučuje Safari? To je přece jasné

Možná jste reagovali právě takto. Je přece zřejmé, že Apple bude do popředí tlačit svůj vlastní prohlížeč a nebude podporovat konkurenci. Důvodů je ale hned několik. Prvním je výdrž baterie – především, pokud máte M1 Mac. Safari je jednoduše prohlížeč, který designovala společnost, která vytvořila MacOS. Mají proto jistou výhodu, alespoň co se baterie týká.

Druhým důvodem je něco, čemu se v tomto článku budeme věnovat: hospodaření s pamětí RAM. Jednoduše řečeno, RAM je extrémně rychlé úložiště, ve kterém Váš počítač skladuje právě ty soubory, se kterými momentálně pracujete. Více paměti RAM znamená, že zvládnete plynule pracovat s více programy nebo částmi programů najednou.

Chrome a spotřeba paměti RAM

O prohlížeči od Googlu se nedá říct, že by s pamětí RAM hospodařil. On ji vysloveně hltá. Dokázal to pan Morten Just, který na svém webu zpracoval zajímavé testování této vlastnosti Chromu. Udělal v podstatě 2 různé testy. Oba testy byly provedeny bez rozšíření prohlížeče.

Prvním testem bylo spuštění 2 karet v prohlížeči, který běžel na čisté instalaci systému MacOS Big Sur přes funkci Virtual Machine. Konkrétně otevřel Twitter a později Gmail. Výsledky přímo vyrážejí dech. Zatímco Chrome na tyto jednoduché úkony potřeboval 1 GB paměti RAM, Safari si vystačilo s 80 MB.

Druhý test byl daleko intenzivnější. Celkem bylo otevřeno až 54 karet a tento test běžel ve standardním prostředí MacOS Big Sur – bez virtualizace. Výsledek? Chrome spotřeboval 24x více paměti RAM na každou jednu kartu. Celkově Chrome s přehledem překonal až 15 GB využití paměti RAM. Na druhé straně Safari si vystačilo se 648 MB.

Autor přiznává, že způsob, kterým měřil spotřebu paměti RAM, nebyl dokonalý (využil zabudovanou funkci MacOS). Určitě však výsledky minimálně indikují, že Chrome potřebuje lepší optimalizaci.

Vypínající se karty na Chrome

Ve snaze bojovat s touto spotřebou paměti RAM se Google naučil „uspávat“ některé karty, které jste již déle neotevřeli. Sám s tímto mám zkušenost a musím říct, že je to velmi otravné. Zejména když se jedná o rozdívané video na YouTube nebo film na Netflix.

Toto určitě není ideální cesta, jakou se dá bojovat se spotřebou operační paměti. Snad softwarový inženýři v Googlu, jedné z největších technologických společností světa, přijdou s něčím lepším.

Spotřeba baterie

Kromě paměti RAM Chrome hltá i baterii. Na Macbooku Air s čipem Apple M1 jsem si všiml několika hodinový rozdíl ve výdrži baterie, když používám Safari namísto Chromu. Pro mnohé to bude nepodstatný detail, ale lidé, kteří potřebují pracovat na cestách, se na tuto výdrž spoléhají.

A co Vy? Budete Chrome používat i přes jeho nevýhodám?