TikTok od sedmnácti let bude v tomto americkém státě realitou

Souhlasíš s tímto rozhodnutím? Mělo by se uplatnit iv jiných státech, popř. pro celou platformu?

Mladí lidé ve státě Iowa nejsou příliš nadšeni novinkami, protože jejich stát podal žalobu proti aplikaci TikTok. Podle názoru státu by se měla jednoznačně zvýšit věková hranice pro používání této aplikace, protože ji považuje za nevhodnou pro mladší uživatele.

Tiktok

Aktuálně je věkový limit pro používání aplikace stanoven pouze na 12 let. Nicméně, zdá se, že by se to v blízké budoucnosti mohlo změnit. Celkově je tento věk nízký na používání prakticky jakékoli sociální sítě.

Hlavním problémem je explicitní obsah

Hlavním problémem, který vyplývá z podaného žaloby, je výskyt obsahu sexuálního charakteru, drog, alkoholu či vulgarismů. TikTok tak vědomě umožňuje mladým uživatelům přístup k potenciálně nebezpečnému obsahu.

Iowa rovněž zdůrazňuje nevhodné věkové ohodnocení aplikace v Apple Store, kde je doporučena dětem již od 12 let. Stát tedy navrhuje, aby byl obsah na TikToku omezen pro uživatele do 17 let.

Tiktok

Problém spočívá v tom, že rodiče nejsou dostatečně informováni o tom, co jejich děti mohou vidět na TikToku. Mohou být vystaveni grafickým materiálům včetně sexuálního obsahu, sebepoškozování, nelegálního užívání drog a dalším nevhodným obsahům.

TikTok nehodlá problém vyřešit

Stát Iowa provedl vyšetřování, přičemž zjistil, že už 13letí uživatelé se snadno dostanou k alkoholu či marihuaně, hudbě s vulgárními texty, videím propagujícím poruchy stravování, sebevraždu a sebepoškozování.

Ačkoli TikTok umožňuje zapnout omezený režim pro blokování nevhodného obsahu pro určitou skupinu uživatelů nebo věkovou kategorii, žalobkyně tvrdí, že tento režim nefunguje správně. Na výsledky soudního sporu si ještě budeme muset chvíli počkat, ale dění budeme sledovat. O případném rozhodnutí soudu článek doplníme o nejnovější dostupné informace.