Obnovitelné zdroje přebírají energetickou štafetu. Do dvou let ovládnou trh

Čistá energie dosáhla celosvětové dynamiky v roce 2022, ale tuto dynamiku spustilo něco destruktivního. Ruská invaze na Ukrajinu katapultovala svět do globální energetické krize. A to zase vyvolalo snahu přejít z fosilních paliv na obnovitelné zdroje.

Jelikož evropské vlády a podniky pracují na rychlém zvyšování energetických alternativ, které by nahradily ruský plyn. Podle předpovědí Mezinárodní energetické agentury (IEA) bude množství kapacity obnovitelné energie přidané v Evropě v období 2022-27 dvakrát vyšší než v předchozí pětileté období. Je to způsobeno kombinací pokusu omezit globální oteplování na 1,5 °C a obav o energetickou bezpečnost.

Nadnárodní bankovní gigant ING však ve svém energetickém výhledu na rok 2023 uvedl, že navzdory nejistotám se většině evropských utilit „v roce 2022 dařilo velmi dobře a bude se jim dařit i v následujícím roce.“

Obnovitelné zdroje

V Číně se v důsledku jejího nedávného 14. pětiletého plánu očekává, že země bude v období let 2022-2027 představovat téměř polovinu nových globálních přírůstků kapacity obnovitelné energie.

Výkonný ředitel IEA Fatih Birol v prosinci řekl: „Obnovitelné zdroje se již rychle rozšiřovaly, ale globální energetická krize je nakopla do mimořádné nové fáze ještě rychlejšího růstu, kdy se země snaží využít svých výhod energetické bezpečnosti. Svět má v příštích pěti letech přidat tolik energie z obnovitelných zdrojů jako za předchozích 20 let.“

Očekávaní IEA

IEA očekává, že globální kapacita obnovitelné energie vzroste v období let 2022-2027 o 2 400 gigawattů. To se rovná celkové energetické kapacitě Číny. Tento očekávaný nárůst je o 30 % vyšší než objem růstu, který byl předpovídán teprve před rokem. To poukazuje na to, jak rychle vlády vrhly dodatečnou politickou váhu na obnovitelné zdroje.

Obnovitelné zdroje energie budou v příštích pěti letech představovat více než 90 % globální expanze elektřiny. Začátkem roku 2025 předčí uhlí a stanou se největším zdrojem globální elektřiny.

Co si o tomhle tématu myslíte vy? Dejte nám vědet dole v komentářích.