Jak 5G (ne)souvisí s koronavirem

Souvisí 5G síť s koronavirus? Mnozí tvrdí, že ano. Nabízíme Vám pohled do hloubky, který je podložen ověřenými zdroji. Zjistěte, proč je to nesmysl.

Kromě koronaviru se mezi lidmi šíří i něco jiného. Máme na mysli dezinformace, které se staly v období globální pandemie závažným problémem. Ať už jde o různé způsoby samoléčby COVIDu-19 s pomocí alternativní medicíny, nebo domněnky, že samotný virus je ve skutečnosti biologická zbraň, takové zprávy jsou problémem. Náš magazín se zabývá technologiemi a jednou z nejnovějších technologií je mobilní 5G síť, která údajně způsobila celou globální pandemii.

Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) - United States Department of ...
Zdroj: state.gov

Původ této konspirační teorie

Jedním z prvních míst, kde jsme se setkali s tvrzením, že 5G síť je zodpovědná za nově vzniklý koronavirus je toto video, které bylo mezitím odstraněno z YouTube. Údajně bylo publikováno bývalým ředitelem Vodafone (jedna z největších zahraničních telekomunikačních společností) a mluví o tom, jak 5G způsobuje „otravu“ buněk.

Podařilo se nám sehnat původní popis tohoto videa. Jeho téměř doslovný překlad zní následovně: „Naše buňky se snaží vyloučit ze sebe tento jed (způsobený 5G zářením) tak, že vylučují RNA / DNA proteiny, které se nazývají virus. Tento virus později opouští naše tělo nosem / ústy. „

Takové tvrzení ale je čistý nesmysl.

Dále argumentuje tím, že první vysílače pro 5G síť byly uvedeny do provozu právě ve Wuhanu, kde vypukl koronavirus.

Coronavirus | Health.mil
Zdroj: Health.mil

Proč 5G nesouvisí s koronavirusem?

5G je označení technologie, která, stejně jako 4G nebo 3G, pro přenos informací používá rádiové vlny. Tyto vlny se dají blíže definovat jejich frekvencí. Čím vyšší frekvenci vlna má, tím nižší je její schopnost procházet různými látkami (stěnami, buňkami). To je důvod, proč 5 GHz WiFi nemá tak dobrý dosah jako 2,4 GHz WiFi – nedokáže projít stejně tlustými stěnami.

5G používá několik frekvencí. Jsou buď o něco nižší než 6 GHz nebo až okolo 60 GHz. Infrastruktura pro 60 GHz vlny není téměř vůbec vybudována ani v největších městech, takže se nejprve setkáme s 6 GHz vlnami. Z toho vyplývá, že tyto elektromagnetické vlny mají nižší šanci vniknout do Vašeho těla, jako vlnění vytvořené Vaší domácí WiFi, protože mají vyšší frekvenci.

Co se stane, když Vám tyto vlny do tele proniknou?

V podstatě téměř nic. Mohou ovlivnit teplotu buňky, ale jen ve velmi malé a nepatrné míře. Video, které je níže, tento fenomén popisuje blíže a prochází všechny možné následky krátkodobého i dlouhodobého ozařování. Video je publikováno profesorem na fakultě fyziky Univerzity Komenského v Bratislavě.

Pokud nemáte čas si video podívat, zkrácená verze zní následovně: Elektromagnetické záření, kam patří i rádiové záření vyzařované telefony používajícími 5G síť nepřenáší hmotu, ale pouze energii. Přenáší ji při frekvenci, při které jen sotva projde svrchními vrstvami Vaší pokožky, a tato energie nevytváří virus, ale pouze zahřívá dotčené buňky o zanedbatelně nízké teplo. Váš monitor nebo displej telefonu, na kterém tento článek čtete, používá světlo (také elektromagnetické záření, ale jiné frekvence) které Vás zahřívá daleko více, ale stále nepatrně málo.

Jak se chránit před těmito konspirativními teoriemi

Pokud někde uvidíte tvrzení, že 5G síť je zodpovědná za koronavirus, tak tento zdroj můžete považovat za nedůvěryhodný. Důležité je vždy si ověřit, odkud autor výroku čerpal své informace. My jsme (mimo učebnice fyziky) čerpali kromě zdrojů (hypertextových odkazů) výše, odsudodtud.

Pokud si stále myslíte, že technologické společnosti vytvořili koronavirus aby se začal více používat jejich software, možná Vás o opaku přesvědčí tento náš článek. Chraňte se před novým virem a ověřte, zda jsou Vaše chirurgické roušky funkční.

TECHmaniak.cz nebyl při tvorbě tohoto článku žádným způsobem financován ani nespolupracoval s telekomunikačními společnostmi. Tento článek má účel ukončit šíření dezinformací a nikoliv propagovat nějaký produkt nebo službu.