Samsung představil adaptivní HDR

Chcete HDR, které se přizpůsobuje okolnímu světlu a vždy podá obraz v maximální kvalitě? HDR10 + Adaptive od společnosti Samsung by mohlo být tím pravým!

Největší výrobce televizorů na světě, Samsung, představil svou novou technologii HDR10 + Adaptive. Hlavním marketingovým tahákem je schopnost displeje přizpůsobit se okolnímu osvětlení a optimalizovat své barvy. Něco podobného dělají TrueTone displeje od Apple, ale Samsung tuto funkcionalitu zkombinoval s HDR technologií. Jaký je výsledek a v čem dalším je adaptivní HDR společnosti Samsung zajímavé?

Zdroj: Samsung

Samsung a adaptivní HDR

HDR samo o sobě je technologický standard, který dokáže zkombinovat několik snímků do jednoho za účelem maximální možné kvality. Doposud byly HDR displeje určeny především do tmavých místností s minimálním světlem z jiných zdrojů. To zajišťovalo maximální možnou důvěryhodnost barev. Nový HDR10 + Adaptive displej bude schopen stejnou důvěryhodnost barev podat také v osvětlené místnosti díky přizpůsobení okolním zdrojům světla. Celý proces by měl být velmi plynulý a pohodlný, tvrdí Samsung ve své tiskové zprávě.

Navíc tento nový standard by měl být kompatibilní také s Filmmaker mode, který byl představen loni a který odstraní veškerý post-processing televizoru, díky čemuž dodá obraz takový, jak si ho režisér představoval.

Kromě tohoto standardu jsme se však s adaptivním HDR setkali už na CES 2019, kde Dolby představilo své Dolby Vision IQ. Tato funkce má v podstatě stejný koncept jako HDR10 + Adaptive, ale už dnes je implementována do několika televizorů od Panasonic či LG.

Rozdíl mezi řešeními od Dolby a od Samsungu

Hlavní výhodou Dolby Vision je rozšířenost – jedná se o standard, který nabízí celá řada výrobců televizí i poskytovatelů obsahu. Dolby Vision naleznete na televizorech Sony, Panasonic či LG a obsah, který je na tyto displeje přizpůsoben najdete na Netflixu či na Disney Plus.

Na druhé straně HDR10 + propaguje především Samsung a Amazon, kvůli své službě Amazon Prime. Použitelnost této technologie je tak oproti zmíněnému Dolby Vision výrazně omezena. Nové HDR10 + Adaptive byste ale měli být schopni najít na nových televizorech Samsung s QLED panelem. Obsah něj podle všeho najdete především na Amazon Prime Video.

Co když ale chcete špičkový televizor Samsung už teď? Pak se určitě podívejte na tento náš článek, kde jsme představovali jeden z nejdražších televizorů na světě.