Technologičtí giganti v boji proti koronaviru

Kromě doktorů proti koronaviru bojují i největší technologické společnosti světa. Podívali jsme se na to, jak se v boji přičinili Apple, Google a Tesla.

V takovém nepříjemném období občané, ale i vlády, rádi akceptují pomoc ve formě nezbytných potravin, roušek či finančních dotacích. Odkdy se objevil koronavirus COVID-19, v první linii boje byly zejména doktoři, zdravotníci a jiní profesionálové, bez kterých bychom tuto pandemii nezvládli. Ani oni však nejsou nadlidi, a sami potřebují pomoc. Především v podobě vybavení, které se jeví být stále vzácnější. Jak se do tohoto boje zapojuje Google, Apple nebo Tesla?

Centrála Googlu | Zdroj: Wikipedia

Google rozdá celkem 800 milionů dolarů

Jedna z největších technologických společností světa, Google, se zavázala na řešení současného problému tím, že mezi klíčové lidi a organizace rozdělí 800 milionů dolarů. V rámci této částky jsou zahrnuty 2 až 3 miliony roušek pro CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí). Google prý spolupracuje se společností Magid Gloves & Safety a snaží se zvýšit jejich nedostatečnou produkci.

Finanční pomoc

Kromě rozdávání roušek se Google zavazuje na pomoci i ve finanční formě. Rozdává peníze v hotovosti, ale také v podobě grantů pro malé a středně velké společnosti, zdravotní organizace a akademické instituce.

Velká část, až 250 milionů, z celkové částky půjde Světové zdravotnické organizaci a jiným vládním institucím. Tyto peníze jsou určeny na boj s dezinformací a na šíření relevantních rad a tipů mezi všechny z nás.

340 milionů půjde soukromníkům

V soukromém sektoru Google rozdělí celkem 340 milionů mezi malé a středně velké společnosti, které měly během minulého roku aktivní Google Ads. Nejedná se o hotovostní příspěvek, ale o odpuštění poplatků za reklamy v libovolnou dobu tento rok.

Podpora akdemiků

Až 20 milionů dolarů Google odpustí výzkumným pracovníkům a akademickým institucím, které pracují na hledání vakcíny a které se snaží zjistit jakékoli užitečné informace ohledně viru. Ti nebudou muset platit za žádné služby, které pro svůj výzkum potřebují. Kromě toho se Google rozhodl rozšířit svůj Donation Matching program. To znamená, že společnost přispěje částku ve stejné výši jako každý jeden jejich zaměstnanec. Nově je maximální výška nastavena až na 10 tisíc dolarů za rok.

Apple se připojuje k bojům na první linii

Kalifornská společnost se odmítá dívat z pozadí. Ve spolupráci s americkým CDC vyvinuli aplikaci, která na základě krátkého dotazníku dokáže dát doporučení, jako například to, zda byste měli navštívit doktora. Kapacita u lékařů je omezena a mnoho lidí k němu může jít celkem zbytečně. Aplikace umí na základě projevujících se symptomů a souboru několika otázek poskytnout kontakt na doporučenou pomoc. V jiném případě Vám umí doporučit domácí karanténu a správný postup dezinfekce povrchů.

Zdroj: Apple

Na dotaz portálu Business Insider mluvčí CDC odpověděl, že aplikace je přímou odezvou na žádost Donalda Trumpa. Ten oznámil, že právě takovou službu potřebují. Aplikace je dostupná v App Store pro iPhone nebo všem na webu, podle všeho je dostupná pouze v anglickém jazyce. Také ji můžete spustit, pokud se Siri zeptáte, jak zjistíte, zda máte koronavirus.

Tesla se zapojila také

Elon Musk byl na Twitteru aktivní vždy. Ani během globální pandemie není ticho a ve svých tweety informuje veřejnost o aktivitách Tesly v boji proti nákaze. Velmi pozitivní informací bylo, když oznámil že Tesla rozdá 1255 dýchacích přístrojů, které přivezli z Číny, ve které jich je v současnosti přebytek. Kromě toho je daruje zdarma komukoliv, kdo je potřebuje. Dýchací přístroj je v boji proti COVID-19 vítán, protože tento koronavirus způsobuje respirační potíže.

Automobilka začne dýchací přístroje vyrábět

V továrně Giga New York se již nyní pracuje na úpravách, které by umožnily výrobu dýchacích přístrojů. Podle slov Elona Muska je budou produkovat jakmile to bude možné. Můžeme očekávat přibližně 8 týdnů předtím, než první dýchací přístroj opustí výrobní linku. Tesla v tomto není sama. Mnohé další automobilky, jako například Ford či General Motors, se také rozhodli vyrábět dýchací přístroje.

Elon Musk | Zdroj: Wikimedia commons

Rozdávání respirátorů

Kromě dýchacích přístrojů Tesla rozdává i respirátory standardu N95. Ty nejsou ideální, ale v době nouze postačí. Jak ověříte, zda má Váš respirátor skutečně správnou certifikaci a nejedná se o padělek se dozvíte v krátkém návodu zde. Celkově jejich darovali 50 tisíc a údajně mají dalších 200 tisíc odložených pro případ, že by se situace zhoršila.