V Číně dokáže umělá inteligence rozpoznávat obličeje s rouškou

V Číně se podařil technologický triumf. Vzhledem k koronaviru vláda potřebovala systém na rozpoznání obličejů s rouškami. Jak to funguje a co to znamená?

Umělá inteligence na rozpoznání obličeje je pravděpodobně i v telefonu. Ne však na to, aby Vámi někdo manipuloval a měl nad vámi kontrolu. Je tam proto, abyste si mohli odemknout telefon bez nutnosti zadat heslo. Pokud tuto funkci vyzkoušíte v roušce, pravděpodobně nebude fungovat. V Číně však mají řešení, které se do našich smartphonů pravděpodobně nedostane.

Images of people wearing respiratory masks in a Chinese railway station.
Zdroj: Getty Images

Využití rozpoznávání obličejů v Číně

Většina z nás ví, že v Číně vládne komunistická strana. Před pár lety se ČKS (čínská komunistická strana) rozhodla, že chce lepší kontrolu nad svými obyvateli a že implementují kreditní systém. Ten na své fungování téměř nevyhnutelně potřebuje kamerovou síť vybavenou umělou inteligencí na rozpoznávání obličejů.

V posledních měsících to však byl problém, protože lidé začali nosit roušky a dosavadní systém měl při použití roušky pouze 50% úspěšnost určení totožnosti. To se nyní mění.

Hanwang

Společnost Hanwang, která je lídrem na poli technologie rozpoznávání obličejů, na podnět vlády a „nevládních“ společností upravila svůj algoritmus. Ten po novém dokáže rozlišit, zda člověk má na sobě roušku nebo ne. Pokud ano, tak každému ve své databázi uměle přidá roušku a až potom porovnává jednotlivé osoby a zjišťuje totožnost. V laboratorním testování Hanwang dosáhl 95% úspěšnost a v reálné praxi to prý je ještě více.

Využití technologie

Na zmíněnou společnost apelovali zpočátku údajně nemocnice, aby mohli rozpoznat totožnost zdravotních sester. Vláda ale už chce tento systém urychleně aplikovat v Hongkongu, kde ho chtějí použít na boj s „teroristy“ – ve skutečnosti se jedná o protestanty. Lidé tam bojují za demokracii a lidská práva. Použití tohoto systému může mít fatální následky.

A riot police officer pushes journalist away using his baton.
Policie i protestanti jsou čím dál tím násilnější. | Zdroj: Getty Images