Umělá inteligence na rozpoznání obličeje je pravděpodobně i v telefonu. Ne však na to, aby Vámi někdo manipuloval a měl nad vámi kontrolu. Je tam proto, abyste si mohli odemknout telefon bez nutnosti zadat heslo. Pokud tuto funkci vyzkoušíte v roušce, pravděpodobně nebude fungovat. V Číně však mají řešení, které se do našich smartphonů pravděpodobně nedostane.

Využití rozpoznávání obličejů v Číně
Většina z nás ví, že v Číně vládne komunistická strana. Před pár lety se ČKS (čínská komunistická strana) rozhodla, že chce lepší kontrolu nad svými obyvateli a že implementují kreditní systém. Ten na své fungování téměř nevyhnutelně potřebuje kamerovou síť vybavenou umělou inteligencí na rozpoznávání obličejů.
V posledních měsících to však byl problém, protože lidé začali nosit roušky a dosavadní systém měl při použití roušky pouze 50% úspěšnost určení totožnosti. To se nyní mění.
Hanwang
Společnost Hanwang, která je lídrem na poli technologie rozpoznávání obličejů, na podnět vlády a „nevládních“ společností upravila svůj algoritmus. Ten po novém dokáže rozlišit, zda člověk má na sobě roušku nebo ne. Pokud ano, tak každému ve své databázi uměle přidá roušku a až potom porovnává jednotlivé osoby a zjišťuje totožnost. V laboratorním testování Hanwang dosáhl 95% úspěšnost a v reálné praxi to prý je ještě více.
Využití technologie
Na zmíněnou společnost apelovali zpočátku údajně nemocnice, aby mohli rozpoznat totožnost zdravotních sester. Vláda ale už chce tento systém urychleně aplikovat v Hongkongu, kde ho chtějí použít na boj s „teroristy“ – ve skutečnosti se jedná o protestanty. Lidé tam bojují za demokracii a lidská práva. Použití tohoto systému může mít fatální následky.

Odpovědět