Rusové mají vlastní Instagram. Originalitu bys hledal jen marně

Rossgram vznikl poté, co si Kremlská invaze na Ukrajinu a mezinárodní protireakce neujasnily, zda má Instagram v zemi budoucnost.

Ruští vývojáři nedávno spustili alternativu Instagramu s názvem Rossgram. Stalo se tak poté, co Kremlská invaze na Ukrajinu a mezinárodní protireakce neujasnily, zda má Instagram v zemi budoucnost.

Od ruské invaze na Ukrajinu začátkem února globální společnosti sociálních médií včetně Instagramu, TikToku a Facebooku buď zablokovaly nebo omezily své služby v zemi. Některé dokonce byly zcela zakázány.

Rossgram se připojuje k seznamu ruských verzí velkých platforem, které se snaží napodobovat větší a populárnější společnosti sociálních médií.

To samozřejmě vede k množství ruských neúspěchů. Ty se často snaží přilákat uživatele, přičemž vyvolávají otázky o tom, jak velký přístup má Kreml k údajům uživatelů.

Rossgram
Rossgram, zdroj: DailyStar.co.uk

Již před invazí odborníci tvrdili, že Rusko mělo generační a ekonomické rozdíly v tom, jak lidé v Rusku získávají zprávy a jaké sociální sítě používají.

Nedávné zákazy a omezení používání sociálních médií tyto rozdíly ještě prohloubily. Mladší, technicky zdatní lidé pravděpodobně obejdou omezení, než aby se obrátili na potenciálně invazivní státem kontrolované služby.

RuTube či Rossgram jsou jen jedny z mála kopií velkých firem

Rusko se už léta snaží přesvědčit uživatele internetu, aby se obrátili na jeho vlastní verze populárních stránek. Chce, aby místo YouTube používali napodobeninu s názvem RuTube.

Úřady letos nabídly online tvůrcům ekvivalent 1700 dolarů měsíčně, aby přesunuli svůj obsah do RuTube. Snaží se tak vykompenzovat své nepatrné publikum.

Rossgram
Zakázaný Instagram, zdroj: USSfeed.com

Zpráva nezávislé průzkumné organizace Levada Center v roce 2021 zjistila, že YouTube používá 37 % Rusů, Instagram 34 % a TikTok 16 %. Vliv mají také některé nativní platformy.

Ze 70 milionů aktivních uživatelů sociálních médií v Rusku, 83 % používá platformu sociálních médií podobnou Facebooku. Jedná se o VKontaktu a 55% používá platformu s názvem OdnoKlassniki.

Jak dlouho vydrží ruské napodobeniny známých společností?

Podle Alyssy Demusové, přidružené mezinárodní a obranné výzkumnice v korporaci Rand, Rusko už dlouho buduje ekosystém alternativních platforem sociálních médií.

Lidé mají tendenci být skeptičtější a opatrnější, když je používají. Mají totiž strach, že vláda je zapojena do jejich operací a informace uživatelů nejsou v bezpečí.

Rossgram
Rossgram, zdroj: rossgram.ru

Rusko také přijalo zákony na uplatnění vlivu na neruské platformy sociálních médií, včetně schválení legislativy. Ta stanoví, že společnosti musí umístit své servery pro ruské účty na ruském území.