Volkswagen má velké plány. Na projekt si vyčlenil 7 miliard eur

Společnost Volkswagen nedávno oznámila, že plánuje investovat investuje 7 miliard eur do výroby bateriových elektrických aut v Severní Americe.

Společnost Volkswagen nedávno oznámila, že plánuje investovat investuje 7 miliard eur do výroby bateriových elektrických aut v Severní Americe.

Do roku 2030 nabídne zákazníkům v USA, Mexiku a Kanadě 25 nových modelů EV. Jejím cílem je, aby 55% jejích aut na elektřinu začátkem příštího desetiletí.

Koncern firmy Volkswagen zahrnuje značky Porsche a Audi. Je docela možné, že několik z těchto nových modelů bude mít různé podznačky, ale v jádru si budou velmi podobné.

Některé z nich mohou být postaveny na připravované platformě SSP vyvíjené v rámci takzvaného projektu Trinity od Volkwagenu. Ten začne s novým velkým sedanem známým prozatím jako Aero B. Nechybí ani podobnost s nově představeným Lucid Air pro rok 2022.

Velká investice s jasnými cíli

Volkswagen má v současnosti montážní závod v USA v Chattanooga, Tennessee, další v Pueble v Mexiku a továrnu na komponenty v Silao.

Nová investice půjde do přeměny těchto továren na výrobu elektromobilů. Zařízení v Tennessee začne s výrobou modelů ID.4 vyrobených v Americe koncem letošního roku.

Volkswagen
Volkswagen, zdroj: Autoblog.com

Velké elektrické SUV podobné velikosti jako Volkswagen Atlas je naplánováno kolem roku 2026. Mluví se také o středně velkých elektrických SUV postavených na platformě MEB nebo SSP.

Volkswagen také plánuje postavit továrnu na baterie v USA na dosud nepojmenovaném místě. Mohlo by to být blízko Chattanoogy nebo blíže Mexiku. Rozhodnutí se očekává koncem tohoto roku.

Postupné vyřazování spalovacích motorů z portfolia

Scott Keough – CEO americké divize společnosti uvedl, že Volkswagen chce postupně ukončit výrobu a prodej aut se spalovacími motory a být plně elektrické začátkem příštího desetiletí.

Pokud plánuje, že do roku 2030 bude 55 % svého prodeje v Severní Americe tvořit bateriová elektřina, znamená to, že očekává, že přechod na elektrická vozidla bude po tomto datu poměrně rychlý.

Volkswagen
Volkswagen, zdroj: Autoblog.com

Keough dodal, že plug-in hybridy nejsou součástí plánů společnosti. Mild hybridy však mohou být použity ke zvýšení efektivity jejích zbývajících benzinových aut, dokud nebudou postupně vyřazeny.

Elektrická auta budou určena zejména Severní Americe

V současnosti se 90 % vozů prodávaných značkou Volkswagen zákazníkům v Severní Americe montuje v Severní Americe, včetně sportovních SUV Atlas a Atlas Cross v Chattanoogu a Tiguanu, Taos a Jetta v Pueble v Mexiku. V budoucnu bude klást důraz na design interiéru, který vyhovuje severoamerickému vkusu.

Volkswagen se také snaží získat více lokálních dodavatelů do svého dodavatelského řetězce. Výroba ve Zwickau byla na dva týdny zastavena. Společnost však pokračuje v hledání nového dodavatele kabelových svazků používaných k výrobě jejích automobilů na bázi MEB, které pocházely od dodavatelů z Ukrajiny.

Volkswagen
Volkswagen, zdroj: Autoblog.com

Nová laboratoř Battery Engineering Lab, kde se budou testovat a ověřovat baterie pro elektrická auta, by měla začít fungovat v Chattanooge.

Výzkumné centrum s pobočkami v Belmontu v Kalifornii a Chattanooge bude úzce spolupracovat s Quantumscape a 24M s cílem pokročit ve vývoji nových bateriových technologií.