Elektrický motocykl vyhrál cenu nejlepší inovace na CES 2020

Damon Motorcycles představil svůj průlomový hypersport. Zač si vysloužil takovou pozornost? Co nového přinese na pole elektromobility?

Výrobci elektrických motorek v posledních letech zvyšují svůj podíl na trhu. Není se čemu divit, protože většina lidí vidí budoucnost v elektrifikaci všech dopravních prostředků. Společnost Damon Motorcycles možná nepatří mezi nejznámější, ale jejich motocykl hypersport určitě patří mezi světovou špičku, nejen v oblasti inovací, ale i rychlosti.

Zdroj: Damon Motorcycles

Nejlepší inovace na CES 2020

Damon Motorcycles svůj výtvor konečně odhalili na CES 2020 v Las Vegas. Motorka získala hned několik titulů, nazývají ji nejmoudřejší, nejbezpečnější a nejvýkonnější. Po ocenění „Nejlepší inovace“ na CES nemůže nikdo pochybovat o její pokrokovosti. Motorka je vybavena podobnými technologiemi, jako moderní luxusní auta. Podívejme se na to, jak to Damon Motorcycles dokázali.

Nejbezpečnější motorka

Bezpečnostní technologie, jako například systém pro sledování mrtvého úhlu, jsou u aut dnes již standardem. U motocyklů to však neplatí, což může představovat riziko pro jezdce, ale i jeho okolí. V Damone si však řekli, že zajdou ještě dál než jen sledování mrtvého úhlu.

Hypersport je vybaven futuristickým systémem CoPilot. Jedná se o systém s 360 stupňovým sledováním okolí pomocí kamer a senzorů, který s jezdcem komunikuje díky displeji, LED indikátorů a haptické odezvy v řídítkách. Je to bezkonkurenční kombinace, ať už na trhu s elektrickými nebo spalovacími motorkami.

Zdroj: Damon Motorcycles

Nejmoudřejší motorka

Kromě toho, že nepotřebujete zpětná zrcátka, neboť vše podstatné, co je za vámi, vidíte na displeji pomocí zadní kamery, si vás motorka hýčká i jinými vlastnostmi. Hypersport můžete během pár sekund, dokonce i během jízdy, změnit z traťové mašiny na pohodlný dopravní prostředek. Změnit styl posedu je, podle slov výrobce, s technologií SHIFT velmi jednoduché a plně přizpůsobitelné postavě či způsobu jízdy.

Kromě toho, je motorka vybavena umělou inteligencí, která se postupně učí vaše návyky a analyzuje nebezpečné situace všech jezdců na celém světě, což zlepšuje jízdní komfort a bezpečnost.

Nejvýkonnější elektrická motorka

S výkonem přes 200 koní a kroutivým momentem více než 200 nm při nulových otáčkách, se jedná o jeden z výkonnějších strojů, který zahanbí nemálo spalovacích ekvivalentů. Výrobce udává čas z 0 na 100 kilometrů za hodinu pod 3 sekundy a maximální rychlost přibližně 320 kilometrů za hodinu. Toto jsou velmi pěkná čísla, ale důležitou vlastností elektrických dopravních prostředků je i dojezd. Hypersport má kombinovaný dojezd (provoz na dálnici a ve městě) více než 300 kilometrů. V čistě městském provozu bude tento dojezd podstatně vyšší. Velkým pozitivem je i doba nabíjení, který činí méně než 3 hodiny.

Rezervovat si jej můžete už nyní

Damon Motorcycles spustily rezervace teprve nedávno, ale limitovaná PREMIERE EDITION už je vyprodána. Jednalo se o 25 kusů, které byly v plné výbavě a ve speciálních barevných kombinacích. Pokud Vám nejde o jedinečnost, standardní model Hypersport HS lze rezervovat i dnes. Při rezervaci je třeba zaplatit 100 dolarů zálohu, která se Vám vrátí v plné výši, pokud si to včas rozmyslíte. Pokud si to však nerozmyslíte, a doplatíte plnou cenu, která začíná na 22 500 € (asi 600 000 Kč), vaši novou elektrickou motorku Vám doručí nejdříve v roce 2021.