Grafické karty AMD jsou po letech konkurenceschopné

Zvažujete koupi nové grafické karty od AMD? Počkejte pár dní, právě byly představeny nové grafické karty a určitě za to stojí. Vše o nich naleznete zde.

Není žádným tajemstvím, že grafické karty Nvidia dlouhé období vládly trhu a v podstatě byly první volbou pro hráče, profesionály ale i nadšence. Po velkých úspěších v odvětví procesorů se čínská společnost AMD rozhodla stejně tak prosadit i jako výrobce grafických karet. Vypadá to tak, že, stejně jako při představení procesorů Ryzen, se červený tým vrátil do hry ve velkém stylu. Jaké karty nabízejí a jak konkurují kartám od Nvidia?

Zdroj: AMD

AMD není žádný zelenáč

AMD, nebo také Red Team (červený tým), jak tuto společnost entuziasté přezdívají, nabízí své vlastní grafické karty již dlouho. Tyto karty však nikdy nenaplnily očekávání zákazníků a v posledních letech byly používány téměř výhradně na těžbu kryptoměn. AMD však ve snaze změnit svůj image přicházelo na trh s několika změnami svých karet Radeon, tou nejznámější bylo přejmenování karet, což však nepřineslo žádaný efekt a spotřebitele to jen zmátlo.

Nyní to však vypadá tak, že při vývoji svých nových grafických karet aplikovali známý recept: co nejvyšší výkon za co nejméně peněz. Právě tato taktika jim pomohla dobýt procesorový segment.

3 nové karty série Radeon RX 6000

Ve snaze konkurovat novým grafickým kartám série RTX 3000 od Nvidia přišlo AMD se třemi novými kartami. První a nejlevnější je Radeon RX 6800, která je přímou konkurencí pro Nvidia RTX 3070 a nese cenovku necelých 14 000 Kč. O něco dražší karta Radeon RX 6800XT je s cenou 15 000 Kč výkonnější a konkuruje jí RTX 3080. Poslední kartou je Radeon RX 6900XT, jejíž cena je přibližně 23 000 Kč a konkuruje vlajkové lodi Nvidia RTX 3090.

Cílem bylo nabídnout stejný nebo vyšší výkon než ekvivalenty od Nvidia za přibližně 10 % méně peněz. Pro zjištění toho, zda se jim to podařilo si budeme muset počkat. Každopádně podle slov AMD se jedná o velký krok vpřed a všechny tři karty vycházejí z technologie rDNA 2, kterou je vybaven i Playstation 5 a nový Xbox Series X.

Konkurenceschopnost AMD

Od AMD se v posledních letech neočekával převrat v segmentu grafických karet, ale tyto nové karty budou zvládat 4K hraní stejně dobře jako karty Nvidia za méně peněz. Je ale dobrý nápad přejít k červenému týmu?

Zdroj: AMD

V grafu vidíte, že Radeon RX 6800XT výkonem nezaostává. Je však výkon jediné na čem záleží? Pro Vás možná ano, ale Nvidia přinesla na trh mnohé vychytávky, které ocení především tvůrci obsahu. Funkce jako Shadow Play, který nahrává hru bez vlivu na plynulost, jsou pro některé důležitější než pár snímků za sekundu navíc. Nvidia je zároveň společnost, na jejíž konzistentnost se můžete spolehnout, zatímco u AMD je tento aspekt sporný.

Dalo by se to přirovnat k otázce, zda je lepší iOS nebo Android, kde iOS reprezentuje Nvidia a Android představuje AMD. AMD produkty jsou možná levnější a slibují mnoho, ale vždy je sporné, zda se jim podaří sliby dodržet. Prodej se spustí osmnáctého listopadu, takže se to už brzy dozvíme.