Hummer bude zpátky. Pricválá na 1 000 elektrických koních

GMC se vydalo na cestu oživení americké ikony a symbolu mužnosti. Nedělají to však tak, jak bychom čekali. Co se změnilo?

Jednou z největších světových automobilek je General Motors Company, nebo zkráceně GM. GM vlastní automobilku Hummer, kterou před 10 lety zavřeli. Hummer se však příští rok vrátí, ale asi ne v podobě, ve které byste ho čekali.

GMC Hummer EV
Zdroj: General Motors Company

Trochu historie

Americká značka Hummer poprvé vstoupila na trh v roce 1992, kdy začala prodávat civilní verzi vojenského vozidla Humvee. O 6 let později je odkoupilo GM a do prodeje uvedli 3 modely: H1 (na stejné platformě jako Humvee), H2 a H3 (obojí na nových GM platformách). V roce 2008 však nastala v USA krize. Pro nedostatečné prodeje byla automobilka v roce 2010 zavřená.

Nový elektrický Hummer EV

GM oznámilo, že Hummer se vrátí v podobě elektrického vozidla. Nejedná se však o vzkříšení původní značky. Hummer EV bude nový model v nabídce značky GMC. To může znamenat problémy pro dostupnost, protože v Evropě se GMC oficiálně neprodává. Určitě se však nový Hummer bude dát přivézt ze zahraničí a homologovat.

Pohonná jednotka

Překvapivě, znovuzrozený Hummer není vybaven velkou a hlučnou V8. To však vůbec neznamená, že by neměl dostatek výkonu. Elektromobil bude mít podle výrobce 1 000 koní a kroutivý moment 15 500 Nm, i když to je mírně zavádějící. Záleží na tom, jak kroutivý moment měříte, ale při konvenčním způsobu se určitě nejedná o hodnoty blížící se ke 15 tisícům. BMW při jednom ze svých konceptů uvádělo kroutivý moment přes 7 tisíc, ale při měření žurnalista zjistil, že reálný výkon byl jen něco málo pod 1 000 Nm. To však Hummeru očividně nevadí, protože čas z 0 na 100 je jen něco málo nad 3 sekundy.

Chybí nám detaily

Bohužel nám zatím GMC neřeklo všechny technické údaje připravovaného elektromobilu. Kapacitu baterie, dojezd a mnoho dalšího neznáme. No víme, že se nejedná o SUV, ale dojde k návratu k původnímu pick-up provedení. Cena bude také určitě zajímavá a současné odhady předpokládají částku okolo 70 tisíc dolarů. To by z Hummeru EV udělalo přímou konkurenci pro pick-up Rivian R1T s podobnou cenou. Dalším potencionálním konkurentem bude Tesla Cybertruck s téměř poloviční cenovkou a ohromným dojezdem. Pro srovnání vozidel si ale ještě musíme počkat, protože ani jeden z této trojice elektrických pick-upů není momentálně v prodeji. Více informací bychom se měli dozvědět 20. května tento rok. Stačí jen doufat, že dostaneme hodnotu dojezdu i času dobíjení. Prodej je zatím naplánován na podzim 2021.