Solární panely fungující v noci? Vědci našli odpověď

Solární panely by mohly fungovat iv noci. Využívají přitom specifickou vlnovou délku světla, která je našemu oku neviditelná.

Ve své publikaci, výzkumníci z kalifornské univerzity v Davisu informují o nových poznatcích na poli „anti-solární“ energie. Především o tom, jak by jejich panely mohly generovat energii během noci za využití fotovoltaických článků.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt night sky
Zdroj: Pixabay

Proč to funguje?

Běžné solární panely absorbují teplo ze slunečního záření a přemění jej na elektrickou energii. Pokud panel v noci otočíme směrem na Zemi, dokáže zachytit infračervené záření, které je našemu oku neviditelné. Ve své publikaci tým vědců tvrdí, že jejich anti-solární panel by věděl v noci generovat 25 % z energie, kterou vytvoří běžný solární panel přes den.

Jak to funguje?

Noční anti-solární panel využívá teplo vyzařující články aby tvořil elektrickou energii. Musí být vyroben z něčeho, co dokáže zachytit extrémní vlnové délky světla. Tým z Davis momentálně pracuje na prototypech a zvažují rtuťové slitiny. Na celou publikaci se můžete podívat zde.

Slovíčko od vedoucího výzkumu

„Máme teplo, které přichází ze Slunce na Zemi, a které je na své cestě zachyceno solárními články a přeměněny na elektrickou energii. V podstatě potřebujete teplé a studené těleso – Slunce a Zemi, „řekl Jeremy Munday, autor publikace a profesor na univerzitě v Davisu. Pokračoval: „Naše noční zařízení dělá něco velmi podobného. Také využívá teplé a studené těleso, ale v tomto případě za teplé těleso považujeme samotnou Zemi a za studené těleso vesmír. Děje se to samé – na cestě od Země do vesmíru je teplo zachycené články a přeměněno na elektrickou energii. „

Nejedná se o první pokus

V září minulého roku byl výzkumníky z amerického Stanfordu zveřejněn téměř identický nápad. Solární energie dostupná v noci je tedy něco, o co se momentálně snaží mnoho vědců. V dohledné době můžeme jistě očekávat mnoho dalších informací a nepochybně se blížíme k přelomové technologii. Jen se ohlédněte zpět. Hned si uvědomíme, že obnovitelná energie v posledních letech postupuje tempem, jakému jen těžko dá najít obdobu.