Apple M1 čip: Vše co o něm potřebujete vědět

Toto je podrobné vysvětlení toho, proč je čip Apple M1 důležitý pro Apple ale i pro celý počítačový průmysl. Pokud kupujete Mac, tak toto musíte vědět.

Apple letos oznámil to, že počítače Mac přejdou na jeho vlastní silikon. V listopadu jsme se dočkali oznámení produktů, kterých se to týká. Pravděpodobně šlo o první vlnu a v budoucnu najdeme čipy podobné Apple M1 v každém počítači Mac. Čím je však Apple M1 tak zajímavý? Proč se Apple rozhodl udělat tento radikální krok?

Zdroj: Apple

Koncept čipu Apple M1

Už samotná myšlenka tohoto čipu je revoluční. Počítače Mac dosud používaly procesory od Intelu, které fungují na architektuře x86. Intel však v posledních letech začal zaostávat za konkurencí, takže je pochopitelné, že Apple má zájem změnit dodavatele svých procesorů. Málokdo ale čekal, že Apple si bude nové procesory designovat sám. Intel dodával procesory pro Apple od roku 2006 a o pár měsíců už nový Mac s touto možností výbavy pravděpodobně nedostanete. A proč by ho vůbec někdo chtěl?

apple m1 chip
Zdroj: Apple

Čip Apple M1 není jen procesorem. Je to jednotka typu System on a Chip (SoC), což znamená, že se v něm nachází procesor (CPU), grafická karta (GPU), paměť RAM, ovladač SSD disků, ovladač Thunderbolt portu, Neural Engine, Secure Enclave, šifrovací a dešifrovací jednotky a daleko víc. To, že všechny tyto díly, které jsou odpovědné za správnou funkci počítače, se nacházejí v jednom čipu znamená, že Mac dokáže být výkonnější a efektivnější než kdykoliv předtím.

m1 chip unified memory architecture speed
Zdroj: Apple

Dosud Apple potřeboval na každou součást samostatný čip, ale Apple M1 toto mění. Je to čip na architektuře Arm. Podobný těm, které najdeme na iPhonech a iPadech. Především je podobný procesoru A14, který najdete v novém iPhone 12 nebo iPad Air 4, díky svému 5 nm výrobnímu procesu. Samotný čip vyrábí společnost TSMC.

Výkon CPU čipu Apple M1

Jedná se o nejvýkonnější čip, který Apple kdy vytvořil. Nachází se v něm až 16 miliard tranzistorů, což pomáhá dosáhnout extrémně dobrý poměr výkonu a spotřeby energie. M1 má 8 CPU jader a 8 GPU jader. Díky tomu je mnohem vhodnější na multi-core operace než procesory od Intelu, které nabízejí 2 či 4 jádra. Jen vyšší řada Intel Core i7 nabízí 8 jader a to jen v nejvyšších konfiguracích.

Kromě jader za vysoký výkon může i to, že paměť RAM je integrována přímo v čipu. To znamená, že CPU nemusí alokovat datům softwarově generované pooly, ale využívá jen jeden jediný pool. V překladu by se dalo říci, že používání informací uložených v paměti RAM je rychlejší, stejně tak i zapisování nových.

m1 chip slide
Zdroj: Apple

Tento čip však dokáže vyřadit z provozu 4 ze svých CPU jader v případě, že je není třeba. To pomáhá prodloužit výdrž na jedno nabití a snížit provozní teplotu. V tomto nízkoenergetickém režimu má stejný výkon jako Macbook Air předchozí generace, ale spotřeba energie je daleko nižší.

Pokud chcete slyšet více konkrétních porovnaní, tak čip M1 je v single-core operacích (tedy operacích využívajících pouze jedno jádro) nejvýkonnějším procesorem, jaký byl kdy v Mac počítači použit. Při multi-core operacích (kde se využívají všechna jádra) je srovnatelný s počítači Mac vyšších cenových kategorií. Pochopitelně však zaostává za Mac Pro, jehož cenovka dosahuje 180 000 korun.

Je ale pouze o chlup pomalejší, než Mac Pro z minulého roku ve své nejnižší konfigurací, v níž jeho cenovka stále překračuje 180 000 korun. To je velký úspěch pro Mac Mini 2020, jelikož jeho cena je jen 21 000 korun, a ukazuje to obrovský potenciál silikonu od Apple.

Grafický výkon čipu od Apple

I přesto, že GPU v čipu Apple M1 neláme rekordy na poli dedikovaných grafických karet, dokáže se jim suverénně postavit. Co víc, jedná se o nejvýkonnější integrovanou grafickou kartu vůbec. Má výkon o trochu vyšší než Nvidia GTX 1050 Ti nebo Radeon RX 560. To bude stačit velké většině uživatelů. Ti, kteří potřebují velmi rychlé 3D rendrování si budou muset počkat na výkonnější verzi čipu M1. Apple to naznačuje i tím, že tento čip nepoužívá ve svých profesionálních workstation počítačích.

V jakých zařízeních čip M1 najdeme?

Momentálně jsou v prodeji Macbook Air, Macbook Pro 13 „a Mac Mini, které nabízejí Apple M1. Postupně budou tato zařízení dostupné pouze v provedení, které disponuje čipem M1 nebo jeho novějším variantou.

apple m1 macs trio
Zdroj: Apple

Pokud zvažujete nákup jednoho z těchto počítačů, určitě zvolte M1 konfiguraci. Jak píšeme výše, Apple M1 čip výkonově výrazně překonává všechny Intel konfigurace, ve kterých jsou tyto 3 zařízení dostupné.

Rychlost čipu v praxi

Benchmarky jsou vynikající pro marketing, ale nedokáží uživateli nic zaručit. Apple však informuje, že M1 má CPU, které je v praxi až 3.5krát rychlejší, a GPU, které je v praxi až 6krát rychlejší ve srovnání s Intel variantou.

Kromě rychlosti se dočkáte i lepší výdrže baterie. Apple tvrdí, že výdrž na jedno nabití se prodloužila až dvojnásobně. To znamená, že Macbook Pro 13 „zvládne až 20 hodin bez nabíjení.

Budoucnost silikonu od Apple

Apple se svým procesorem, vycházejícím z architektury Arm, trefil do černého. Nabízí více muziky za méně peněz, s čímž není tato značka často spojována. Těšíme se na to, co má Apple připraveno. Profesionálnímu čipu Apple M1X či M1Z (název by mohl být zcela odlišný, ale předpokládá se něco na tento styl) veřejnost nastavila vysoká očekávání. Zatím nevíme kdy se ho dočkáme, ale snad to bude co nejdříve.

Každopádně, Apple jde správným směrem a nastavuje nový standard celému počítačovému průmyslu.