Recenze: Jaký je iPad Air 4 jako profesionální pracovní nástroj?

Opatřil jsem si nový iPad Air 4 a poslední 3 týdny jsem na něm dělal téměř vše, co bylo třeba. Jaké jsou mé poznatky? Doporučil bych to i Vám?

Apple propaguje iPad jako alternativu ke klasickému počítači či notebooku. Poslední roky se tedy způsob, jakým lidé iPad vnímají, výrazně měnil. Operační systém iOS nahradil iPadOS, přišla podpora pro myši a trackpad, nové možnosti multitaskingu a mnoho dalšího. Říká se však, že zvyk je železná košile. Jak dopadl pokus Apple vytvořit náhradu za pracovní počítač? Odpověď na tuto otázku mi pomáhá najít nový iPad Air 4.

Zdroj: Michal Luciak

S novým iPadem Air jsem strávil poslední 3 týdny a už nyní znám odpověď. Všechny mé poznatky se dozvíte v této recenzi. Také Vám předám pár tipů, které usnadní přechod z počítačie na iPad.

Jaké specifikace nabízí iPad Air 4?

Nový iPad Air jakoby z oka vypadl svému dražšímu bratrovi – iPadu Pro 11 „. Ve stejném těle je uložen o něco menší 10.9 „displej, který má 60Hz obnovovací frekvenci. Jedná se o LCD displej s neuvěřitelně důvěryhodným podáním barev. Pozorovací úhly jsou další parametr, ve kterém iPad Air 4 exceluje. Displeji opravdu není co vytknout. Možná jen absence vyšší obnovovací frekvence, ale v praxi mi to nijak nevadilo.

Co se konektivity týče, nový Air jde s dobou. Najdeme zde jeden port USB-C, který zajišťuje připojení periferií a rychlé nabíjení. Nedejte se zastrašit, je možné jej rozšířit pomocí doplňků, které slouží jako rozdvojky či redukce.

Pokud Vás zajímají detailní technické specifikace, dělali jsme o nich samostatný článek.

Jak vnímám můj iPad Air 4 po třech týdnech?

Pokud mám být upřímný, tak přesně naplnil mé očekávání. Jedná se o mobilní pracovní stanici, na níž dokážu vyřešit cokoliv. Od psaní článků, přes dělání překladů až po studium. Dalo by se říci, že pro mě iPad zachycuje to nejlepší z obou světů – přenosnost, kterou nabízí telefon, a pohodlnost používání, kterou nabízí počítač.

Kromě práce je iPad více než vhodný i na konzumaci obsahu. Displej o velikosti 10.9 „je dostatečný pro pohodlné sledování filmů nebo pro čtení digitálních knih. Dalším velkým plusem je možnost připojit iPad k monitoru nebo k televizi a použít ho například jako herní konzoli pro nenáročného hráče, jakým jsem i já.

Zdroj: Michal Luciak

Psaní článků na iPadu

Většina mých článků za poslední 3 týdny byla napsána, upravená a publikovaná z iPadu, včetně této recenze. Všechny mé překladatelské zakázky jsem také vypracovával na tomto kompaktním zařízení. Musím zhodnotit, že můj workflow se v tomto ohledu téměř nijak neliší od práce na počítači, což vnímám jako plus. Používám stejné aplikace i stejné postupy. Někomu, kdo se nechce přizpůsobovat novému prostředí, tedy iPad nebude dělat problémy.

I přesto, že jsem původně chtěl používat výhradně jen aplikace, které jsou zdarma, jsem si pořídil Microsoft Office. Bylo to hlavně kvůli Wordu a Excelu, ale nyní již tento krok nevnímám tak pozitivně. Jedná se totiž o velmi zjednodušené verze těchto aplikací. Mě to limituje jen minimálně, ale za 1 899 korun ročně jsem čekal plnohodnotný uživatelský zážitek. Doporučuji ohlédnout se po jiných možnostech.

Zdroj: Michal Luciak

Velkým plusem pro mě byla možnost připojení klávesnice, kterou používám i na počítači. Tím se jen potvrzuje to, že iPad je pro redaktory, překladatele, editorů nebo jiných lidí pracujících s textovými editory vynikající volba, především když potřebujete přenosnou pracovní stanici a notebook je pro Vás břemenem. Nový iPad Air 4 také překoná notebooky ve stejné cenové kategorii výdrží baterie i výkonem. Na jedno nabití jsem dokázal fungovat s několika otevřenými aplikacemi, mezi nimiž jsem se přepínal i 8 hodin se čtyřmi krátkými přestávkami.

Zejména při překladech jsem ocenil možnost multitaskingu, který je na iPadu velmi intuitivní a dobře promyšlený.

Grafická tvorba na iPadu

Grafická tvorba nebyl jeden z důvodů, pro který jsem se rozhodl koupit nový iPad. Na druhou stranu je to jeden z důvodů, proč na iPadu trávím tak mnoho času. Vzhledem k tomu, že jsem si zakoupil i Apple Pencil, jsem věnoval nějaký čas kreslení. Původně to bylo jen za účelem otestování kvůli této recenzi, ale kreslení na iPadu jsem si zamiloval.

Pokud zvažujete iPad, protože chcete nástroj na kreslení či malování, tak bezpochyby děláte krok správným směrem. Já jsem používal aplikaci Adobe Frisco, ale skutečně je z čeho vybírat. Určitě zvažte ochrannou fólii na displej od společnosti. Sám jsem ji asi před týdnem začal používat a výrazně zlepšuje pocit z používání Apple Pencil. Vyšší tření imituje psaní na papíře a samotná fólie slouží jako spolehlivá ochrana displeje proti jakýmkoli škrábancům.

Grafická tvorba však nekončí kreslením. Na iPad postupně přibývají aplikace od Adobe. Nedávno jsme dostali Adobe Illustrator a v budoucnu budou tyto aplikace jen přibývat. Všechny mnou dělané fotky v tomto článku byly upraveny v Adobe Lightroom pro iPad, který je zdarma.

Jak stříhá video iPad Air 4?

I přesto, že střih videa není pro mě prioritou, musel jsem to zkusit. Air 4 má výkonu na rozdávání a střih 4K záběrů byl mnohem pohodlnější než na mém workstation PC za téměř trojnásobek ceny tohoto iPadu. Jediný nedostatek byla absence Adobe Premier Pro, se kterým jsem dobře obeznámen. Na iPad existuje alternativa nazývaná LumaFusion, kterou se budete muset naučit ovládat, což vyžaduje dávku odhodlání a volného času.

Na druhou stranu, celý proces byl velmi plynulý a nesetkal jsem se s žádným deficitem výkonu. Export byl při stejné kvalitě kratší než na mém počítači. Nejednalo se však jen o pár vteřin, rozdíl v trvání exportu videa byl v řádu minut.

Má smysl připlatit si za iPad Pro?

Pokud jste se rozhodli, že iPad je pro vás vhodný, který si vybrat? Pokud potřebujete na iPadu pracovat, tak na výběr máte z iPadu Pro třetí a čtvrté generace a iPadu Air 4. Jiný bych já osobně nevolil. Investice se Vám určitě vrátí a levnější iPady nejsou tak propracované ani výkonné jako tyto.

Podle mého názoru je iPad Air 4 lepší volbou. Nabízí výkon téměř stejný a v některých úlohách ještě vyšší než iPad Pro. Vnitřnosti jsou osazeny ve stejném těle a přicházíte především jen o LIDAR senzor. Cena je však nižší, zejména pokud používáte cloudové služby a postačí Vám 64GB varianta, jako mně. 90 % iPadu si zálohuji na iCloud a Disk Google, takže nepotřebuji 256GB prostoru. Připojení k internetu je dnes již téměř všude a pokud ne, tak si zapnu hotspot přes telefon.

Zdroj: Michal Luciak

Na druhou stranu se najdou i tací, kteří ocení benefity iPadu Pro. LIDAR senzor může pomoci například architektům či realitním makléřům. Čtyři reproduktory a studiový mikrofon jsou ale spíše luxusem, který není v praxi vůbec třeba. 120Hz displej je smysluplný upgrade, ale nemyslím si, že stojí za cenový rozdíl téměř 6 500 korun.

Závěr

Na závěr bych rád odpovídal dvě otázky: Nahrazuje iPad Air 4 za 17 000 korun můj profesionální počítač za trojnásobek ceny? a Je iPad investicí do budoucnosti ?, protože nad nimi uvažuji poslední 3 týdny.

Nahrazuje iPad Air 4 můj profesionální počítač?

Ano, plně ho nahrazuje. Pravděpodobně ho ještě nebudu prodávat, ale věřím, že to je jen otázka času. Pro mé použití je iPad Air 4 více než dostatečný. Pokud pracujete především s textovými editory nebo potřebujete mobilní počítač na setkání, iPad je pro Vás tím pravým zařízením. Benefity v podobě Apple Pencil, extrémně intuitivního OS nebo neskutečně dlouhé výdrže na jedno nabití se iPadu jednoduše nedají odepřít. Jsou navíc důvodem, proč jsem volil iPad oproti notebooku.

Je iPad investicí do budoucna?

Jak jsem zmiňoval v úvodu, iPad stále nedosáhl svou finální podobu. Je možné, že časem přibudou další funkce, které změní uživatelský zážitek. Ty mohou být negativní nebo pozitivní, ale dosud Apple na iPadu neudělal nic, co by (oproti běžným počítačům) zhoršilo jeho schopnost plnit ty úkoly, na které ho potřebuji. Věřím proto, že iPadOS se bude vyvíjet správným směrem, a pokud ne, tak prostě nenainstaloval nové aktualizace.