Nabíjení elektromobilů patří mezi důležitá témata a často se stává i překážkou při koupi elektromobilů. Lidé si často neumí představit, jak by fungovaly s takovými vozidly, kolik stojí běžné nabíjení a jaké jsou jeho způsoby. Jaké jsou formy nabíjení elektromobilů? Co se vyplatí nejvíc a co je nejpohodlnější?
Způsoby nabíjení elektromobilů
Mezi základní způsoby nabíjení patří nabíjení ze zásuvky, prostřednictvím domácí nabíjecí stanice nebo veřejné nabíjecí stanice. Nabíjení ze zásuvky není účinné a měli byste se mu vyhýbat, jedná se pouze o pojistné řešení, když nemáte na výběr. Nemělo by se realizovat pravidelně a je zároveň neúčinné a také poměrně cenově nevýhodné.
Nabíjení doma je mnohem lepší realizovat prostřednictvím domácí nabíjecí stanice. Umíte si takhle poměrně rychle nabít váš elektromobil a jde o způsob, který může fungovat na denní bázi. Každý večer si můžete dát váš elektrický vůz nabít a ráno jej směle používat při pohybu do práce. Tato forma je také nejvyužívanější, protože je pohodlná a poměrně cenově dostupná.
Poslední formu představují veřejné nabíjecí stanice. Taková nabíječka elektromobil bývá většinou bývají umístěna na veřejných plochách – například u nákupních středisek či čerpacích stanic. Je dostupná pro každého a funguje na jednoduchém principu. Stačí přijet a nabít si vůz. Poskytují je různé společnosti, které zároveň nabízejí různé ceny a také formy vázanosti. Více informací o elektromobilech naleznete v tomto článku.
Za výhodné se považují i alternativy paušálů, které takové nabíjecí stanice pro své uživatele poskytují. Tento způsob se často považuje i za cenově nejdostupnější. Při cestování na delší trasy se také často jedná o jediný způsob nabíjení. Můžete si stáhnout různé přehledné aplikace, nechat si elektromobil nabíjet a sledovat stav nabití. Jedná se o pohodlný, jednoduchý a cenově dostupný způsob nabíjení elektrických automobilů. Velmi časté jsou i ultrarychlé nabíjecí stanice, které jsou často umístěny u dálnic a umožňují nabít automobil během několika minut.
Jak probíhá nabíjení elektromobilů?
Samotné zapojení vozidla na nabíječku probíhá nesmírně jednoduše. Stačí jen zapojit kabel a nabíjení bude samovolně probíhat, dokud kabel znovu neodpojíte, případně dokud se vozidlo plně nenabije. Třeba mít však na paměti, že do každého elektrického automobilu nemusí sedět stejný nabíjecí konektor. Většinou se na nabíjecích stanicích setkáte se třemi druhy: Mennekes Type 2, CCS2 a CHAdeMO.
Stačí tedy otevřít víko s nabíjecím konektorem, vyjmout správný nabíjecí kabel a zapojit jej. Potom přiložíte kartu s čipem nebo mobilní aplikaci a nabíjení začíná. Při odjezdu je třeba vozidlo uzamknout, aby nedošlo k jeho odcizení. Nabíjení můžete realizovat v rámci přestávky od cestování a užít si dobrou kávičku, přičemž vám aplikace bude ukazovat na kolik procent je váš vůz nabitý.
Odpovědět