Ukradl informace o Apple elektromobilu. Hrozí mu až 10 let vězení

Weibao Wang odcizil cenné informace společnosti Apple, týkající se jejich elektromobilu.

Bývalý softwarový inženýr společnosti Apple, Weibao Wang, byl obviněn z krádeže autonomní technologie Apple a pokusu o poskytnutí této technologie čínské společnosti zabývající se samořízenými auty.

Wang pracoval u Apple v letech 2016 až 2018 a měl přístup k databázím, ke kterým mělo omezený přístup pouze několik zaměstnanců. Podle Úřadu pro spravedlnost (DOJ) Wang odcizil zdrojový kód pro autonomní systémy, sledovací systémy, plánování chování autonomních systémů a popis hardwaru, který byl součástí těchto systémů.

Weibao Wang
apple.fandom.com

Wang je třetím bývalým zaměstnancem Applu, který je obviněn z krádeže obchodních tajemství autonomních technologií pro Čínu.

Wang byl obviněn ze šesti samostatných obžalob týkajících se krádeže nebo pokusu o krádež „celého zdrojového kódu autonomie“ Applu, sledovacích systémů, plánování chování autonomních systémů a popisu hardwaru, který se nacházel za těmito systémy.

Wang přijal pracovní nabídku, ještě v době, kdy byl zaměstnán u společnosti Apple

Podle žaloby Wang přijal pracovní nabídku od americké pobočky čínské společnosti, která se zabývala vývojem technologie samořízeného řízení, ještě když byl zaměstnán u Applu. Během této doby údajně odcizil velké množství citlivých obchodních technologií a zdrojových kódů.

apple
hindustantimes.com

V dubnu 2017 bylo podle DOJ pouze 5 000 zaměstnanců z 135 000 plně zaměstnaných ve společnosti Apple informováno o projektu autonomních vozidel. Pouze zhruba 2 % zaměstnanců mělo přístup k databázím, ke kterým měl přístup i Wang.

Úřady provedly prohlídku Wangova domu v Kalifornii dne 27. června 2018, kde údajně objevily velké množství odcizených a důvěrných dat. Wang dokázal uprchnout do Číny, ačkoli slíbil, že tak neučiní.

Obvinění bylo oznámeno jako součást rozsáhlého zásahu vedeného Disruptive Technology Strike Force. Ve Spojených státech byly zveřejněny další čtyři případy týkající se kriminální činnosti spojené se zásobováním íránských sil citlivou balistickou technologií, ruských zpravodajských a výzkumných jednotek kvantovou technologií a sankčního porušení vývozu.

apple
neilpatel.com

Tato obvinění přicházejí po přiznání viny Xiaolanga Zhanga, dalšího zaměstnance Applu, ve federálním soudu v San Jose za podobnou krádež obchodních tajemství v divizi Applu zabývající se automobily.

Společnost Apple odmítla komentovat tento případ.