Jaké novinky přinese GPT-5 a kdy bude nová verze dostupná?

Nová verze GPT-5 může přijít až za 2 roky, ale možná se jí dočkáme dříve.

Nová verze GPT-5 přinese opět mnoho vylepšení, avšak její vydání nemusí být tak blízko, jak se zprvu může zdát. Verze GPT-4 byla vydána v březnu letošního roku, přičemž její vývoj trval 2 roky. Aktuálně je v nejpopulárnějším chatbotu ChatGPT dostupná nejnovější verze GPT-4 jen za měsíční poplatek 20 dolarů. V případě free verze je uživatelům dostupná verze GPT-3.5.

GPT-5

Je však možné, že jakmile bude dostupná verze GPT-4.5 nebo GPT-5, předešlá, tedy starší bude opět zdarma, popřípadě za nižší měsíční poplatek. Nic však zatím není oficiálně potvrzeno.

V čem bude GPT-5 oproti předchozí verzi lepší?

Hlavními rysy, na které se podíváme jsou: architektura, technika tréninku, resp. učení, modelování a schopnosti jazyka a jeho chování, a nakonec multijazyčná podpora. Nová verze může GPT-5 být dražší než aktuální GPT-4, jelikož náklady na provoz a trénování jazykových modelů stále stoupají.

FUNKCEGPT-5GPT-4
Architekturaneuronová síť a architektura „pozornosti“architektura „transformer“ (strojové učení)
Techniky učenírozsáhle a různorodé učení bez dozoru učení pod dohledem (supervize)
Modelovaní jazyka AI lepši porozumění a generovaní komplexnějších odpovědí včetně sarkazmu schopnost generovaní souvislého textu
Multijazyčná podporalepši podpora vícerých jazykůprimárně určená pre anglický jazyk

Verzi GPT-4 stále chybí podpora generování zvukových a video záznamů. Přestože AI zvládá opravdu rozsáhlé a komplexní texty, vygenerovat jakýkoli zvuk či video pomocí instrukcí zatím neumí, nebo to minimálně není dostupné pro nás spotřebitele. Konkurence v podobě Googlu pracuje na své vlastní AI s názvem Bard (zatím jen v beta verzi), která by měla nabídnout i právě výše zmíněné funkce.

GPT-5

Skvělou novinkou bude také méně dezinformací a výmyslů. GPT-4 je samozřejmě lepší AI než její předchůdci, nicméně stále má daleko od dokonalosti. Stále se dá velmi snadno oklamat a také neví žádné nebo jen minimální informace o určitých věcech.

Pokud má jazykový model nedostatek informací, má tendenci si vymýšlet a psát nesmysly. Taktéž, pokud jí přesně nespecifikujete nějaká jména, najde vám jiného člověka se stejným jménem v jiném odvětví. Je proto stále nutné si informace manuálně ověřovat a pomocí ChatGPT se jen spíše inspirovat.