V Číně zakázaly iPhony. Vládní zaměstnanci je nesmí používat

Apple je opět středem pozornosti. Akcie společnosti klesly o téměř 3 % po zprávách, že Čína plánuje rozšířit zákaz používání iPhonů i na vládní agentury a jiné společnosti. Apple zaznamenal největší denní pokles za poslední měsíc. Společnost ztratila za dva dny přibližně 200 miliard dolarů.

Proč Čína zakázala telefony od Apple?

Čína je největším zahraničním trhem pro produkty společnosti Apple. Čínský prodej představoval přibližně pětinu celkových příjmů společnosti v loňském roce. Firma nezveřejňuje prodeje iPhonů podle zemí, ale analytici odhadují, že v minulém čtvrtletí se v Číně prodalo více iPhonů než ve Spojených státech. Apple také vyrábí většinu svých iPhonů v čínských továrnách.

Apple

Wall Street Journal informoval, že Čína zakázala používání iPhonů úředníkům ústřední vlády. Obává se totiž o nechtěný únik citlivých údajů, jejich prodej, popřípadě odposlechy. Zákazy byly rozšířeny na státem podporované firmy. Jde také o energetického gigantu PetroChina, který zaměstnává miliony pracovníků a spravuje obrovské části čínské ekonomiky.

V Americe se stále řeší kauza Huawei, přičemž jejich novou vlajkovou loď začínají prošetřovat. Následně se rozhodnou, jak to bude s dovozem a vývozem komponentů.

Co si o tomto sporu a zakazování iPhonů v Číně myslíš ty? Jsou obavy vládních pracovníků opodstatněné? Určitě nám dej vědět svůj názor dole v komentářích.