Přes 1 500 britských vývojářů soudí Apple za přehnané poplatky v App Store

Apple je jako magnet na žaloby a soudní spory. Tentokrát se však jedná o pořádně mastnou pokutu.

Apple má na krku skupinovou žalobu ve výši 22 miliard Kč. Skupina žádá odškodnění pro vývojáře, kteří platí Applu až do výše 30% za platby v aplikaci. Společnosti a zákonodárci na celém světě tuto politiku kritizují.

Apple

Kritici obviňují Apple, že provozuje monopol, který odvádí zisky od vývojářů. Poznamenávají, že obchod se službami, který zahrnuje i App Store, vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí letošního roku o 5,5 %, což činí téměř 482 miliard Kč.

Více než 1 500 nespokojených vývojářů

Novou žalobu jménem 1 566 tvůrců aplikací podal Sean Ennis – profesor Centra pro politiku hospodářské soutěže na University of East Anglia a bývalý ekonom OECD. Ennis tvrdí, že poplatky také poškozují spotřebitele, protože odvádějí peníze, které by se daly utratit na vytváření lepších aplikací.

Poplatky Applu pro vývojáře aplikací jsou nespravedlivé a nepřiměřeně vysoké. Představují využívání situace, protože Apple ví, že má v tomto případě monopolní postavení. Tato politika poškozuje nejen vývojáře aplikací, ale také spotřebitele.

Sean Ennis

Apple již dříve uvedl, že 85% vývojářů v App Store neplatí žádnou provizi. Společnost se hájí tím, že pomáhá evropským vývojářům získat zákazníky a dostat se na trh ve 175 zemích světa.

Britové mohou přijít o klíčové aplikace

Soudní proces je však pro Brity jen další „opletačkou“, zejména pokud jde o giganta, jakým je Apple. Společnost je také v současnosti zapletena do sporu plánů na rozšíření zákonů o dohledu ve Spojeném království. Apple už stihl pohrozit odstraněním FaceTime a iMessage, pokud se jejich plány prosadí.

Co si o tomto sporu myslíš ty? Měl by Apple snížit své poplatky? Určitě nám dej vědět dole v komentářích.