Číňané předjeli Teslu: Semi Truck se objevil na čínské dálnici

Tesla Semi Truck stále není ve velkovýrobě, ale Číňanům to vůbec nevadí. Čínský dvojník se už totiž objevil na čínské dálnici v neobvyklém maskáčovém designu. Shodou okolností si dvojníka semitrucku všiml majitel Tesly a samozřejmě si tento zážitek hned zdokumentoval.

Fake Tesla Semi Truck

Uživatel Twitteru sdílel klip, ve kterém vypravěč vzpomíná, že elektrický návěs byl na cestě z Hefei, města v provincii Anhui na centrálním východě Číny, do Turpanu v provincii Sin-ťiang. Je možné, že kamion patří čínské automobilce JAC Motors, která vyrábí osobní auta či užitková a elektrická vozidla.

Na první pohled se maskovaný kamion zdá téměř identický s Teslou Semi Truck. Podíváme-li se na něj pozorněji, můžeme si všimnout absence charakteristického čelního skla, ale také specifického tvaru. Čínský „knockoff“ má také v horní části zpětná zrcátka v podobě kamer.

Tesla Semi Truck

Když Tesla poprvé představila Semi Truck, měla zpětná zrcátka založená na kameře, ale byla umístěna v zadní části kabiny, na rozdíl od těch, které vidíme čínské kopii. Minulý rok však automobilka upustila od digitálních zrcadel a dala přednost raději tradičním zpětným zrcátkům.

Tweet naznačuje, že čínské nákladní vozidlo by mohlo mít pokročilé asistenční systémy řidiče (ADAS). Ve videu je vidět na čínské kopii čtvercový výřez, který podle všeho obsahuje radarové senzory. Na rozdíl od Tesla Semi Trucku má dokonce i prosklenou střechu.

Fake Tesla Semi Track

Zbytek vnějšího designu se nápadně podobá Tesle. Přední část kabiny se šikmým předním obložením, design kol a dokonce i spodní průduchy vzduchu vypadají téměř identicky. Zdá se, že interiér je také výrazně inspirován modelem Tesla Semi Truck. Kabina s volantem a opěradlem vycentrovaná na střed či dva displeje po bočních stranách určitě nejsou dílem náhody.

Automobilka JAC Motors se „jemně“ inspirovala

Níže je vidět další podobný náklaďák od JAC Motors, i když s jinými vizuálními prvky. Jeho zrcadla, stěrače a přední část jsou viditelně odlišná od maskovaného prototypu, která má k Semi Trucku od Tesly mnohem blíže.

Není to však poprvé, co vidíme dvojníka Tesla Semi Trucku. Již v roce 2019 představil kalifornský startup Neuron EV dva koncepty elektrických vozů s designovými prvky od Tesly. Podobnosti v designu často vyvolávají právní problémy.

Dodávky pro Tesla Semi Truck začaly v prosinci loňského roku, přičemž první dávky směřovaly do společnosti Pepsico a její dceřiné společnosti Frito-lay. Sériová výroba pravděpodobně nebude zahájena dříve než koncem roku 2024.