Apple zavádí opatření, aby nepřišlo o Evropský trh

Apple je opět v problémech...

V současné době se firmy, které vyrábějí různé druhy produktů často potýkají s právními a regulačními problémy. Příkladem je Huawei, který byl nucen odstranit služby od Google ze svých zařízení v důsledku mezinárodního zákazu a obav týkajících se špehování. Podobné problémy se nyní týkají i firmy Apple, která čelí hrozbám zákazu prodeje na evropském trhu.

Evropská komise zahájila vyšetřování týkající se platebního systému Apple Pay s ohledem na možné ohrožení konkurence na trhu s mobilními platbami.

Obavy spočívají v tom, že exkluzivní využívání Apple Pay na zařízeních iPhone by mohlo vážně omezit konkurenci a znemožnit jiným firmám vyvíjet vlastní platební řešení. Nejedná se však o první takový případ.

Apple si nemyslí, že na trhu dominuje

Aby se firma společnost vyhnula pokutám a možnému zákazu, rozhodla se sdílet svou NFC technologii s ostatními vývojáři. Toto řešení je v souladu s očekáváními komise, která by tak mohla upustit od plánovaných sankcí. Společnost argumentuje, že není dominantním hráčem na trhu mobilních plateb a nemá většinový podíl na prodeji chytrých telefonů.

Apple

Více než 250 bank v Evropě využívá službu Apple Pay, na základě čehož vznikly i další konflikty mezi EU a Apple. EU nedávno označila firmu za jakýsi monopol, což naznačuje dominanci na digitálním trhu. I když společnost uvažuje o povolení stažení aplikací ze třetích stran, zatím se tak nestalo.

Apple čelí narůstajícímu tlaku, aby konečně začal řešit problémy týkající se svých konkurenčních praktik v EU. Otevření NFC brány by mohlo být krokem, který by pomohl celý tento konflikt minimálně zmírnit.

Co si o tomto sporu myslíte vy? Určitě nám dejte vědět dole v komentářích.