Budou výmoly nakonec užitečné? BMW představilo inovativní řešení

BMW přichází na trh s jedinečným nápadem, jak využít výmoly pro nabíjení elektromobilů. Úspěch tohoto nápadu by mohl znamenat výrazný krok vpřed ve světě EV.

Na našich silnicích je spousty výmolů a děr a dalších nepříjemných překážek. Pokud si jich včas nevšimnete, mohou klidně způsobit nehezké škody. Ale co kdyby vaše elektrické vozidlo dokázalo tuto energii využít a přeměnit ji na použitelnou elektřinu? BMW vyvíjí nový systém odpružení, který je navržen právě k tomuto účelu.

Podle serveru CarBuzz patent podaný u německého patentového úřadu ukazuje, že BMW vyvíjí nový systém odpružení, který dokáže získávat energii z pohybu kol elektromobilu a zároveň absorbovat nárazy při nárazu.

Automobilový průmysl přechází na elektromobily a výrobci se předhánějí ve vývoji způsobů, jak zvýšit jejich dojezd. Technologie baterií se rychle vyvíjí, což umožňuje, aby se dojezd elektromobilů vyrovnal dojezdu jejich benzinových a naftových protějšků. Německá automobilka BMW však plánuje jít ještě o krok dál.

Přepracovávají totiž odpružení, které tradičně plýtvá energií na podporu pohybu kol, jako způsob výroby využitelné energie. Principem je inovativní konstrukce, která zachycuje energii vznikající při pohybu kola v reakci na překonávání nerovností. Tato uložená energie se poté posílá do generátoru, kde se přeměňuje na elektřinu použitelnou k nabíjení elektromobilu.

Výrobci aut již v minulosti zavedli funkce pro úsporu energie, které mohou prodloužit dojezd elektromobilu, zatímco jiní vyvíjejí metody pro využití energie během jízdy. Zachycování energie z nerovností na silnici pro dobíjení baterie je však naprosto geniální. Pokud by se německé automobilce podařilo tuto technologii uvést na trh, mohla by vše změnit.