Porovnání elektrických koloběžek Xiaomi a City Boss

Uvažujete o koupi elektrické koloběžky, ale nevíte, kterou byste si vybrali? Pak vám přinášíme recenzi hned tří koloběžek na jednom místě!

Do redakce se nám na srovnání dostali 3 elektrické koloběžky od dvou různých výrobců. Jednou z nich je Xiaomi M365 Pro a druhé dvě byly od výrobce City Boss. Konkrétně se jednalo o modely RX5 a R3. Každá má co nabídnout, ale která z nich je nejlepší a jejíž koupě dává největší smysl?

Xiaomi M365 Pro CityBoss R3CityBoss RX5
Motor s výkonem 300W Motor s výkonem 350W Motor s výkonem 500W
Nejvyšší rychlost 25 km/h Nejvyšší rychlost 30 km/h Nejvyšší rychlost 35 km/h
Dojezd přibližně 40 km Dojezd přibližně 30 km Dojezd přibližně 40 km
Dvě nafukovací kolaPřední nafukovací kolo, zadní kolo je pevné Přední nafukovací kolo, zadní kolo je pevné
Žádné odpruženíOdpružené přední i zadní kolo Odpružené přední i zadní kolo
Hmotnost 14,2 kg Hmotnost 14,8 kg Hmotnost 17,3 kg
Cenovka 14 000 Kč Cenovka 12 500 Kč Cenovka 16 500 Kč

Elektrická koloběžka Xiaomi M365 Pro

Nejsilnější stránkou elektrické koloběžky od Xiaomi je její design. Působí velmi moderně a lze na první pohled poznat, že se jedná o elektrickou koloběžku. Na řídítkách se vyjímá na výšku orientovaný displej, který jen dodává na moderním dojmu. Část těla koloběžky je pokryta matnými plasty, které vypadají pěkně, ale jejich kvalita není až tak okouzlující. Pod nimi se skrývá konstrukce z leteckého hliníku.

Největší slabinou koloběžky je zadní blatník, který je třeba po koupi vyztužit, aby se neodlomil. Výztuha je však poměrně levná.

(Problém s blatníkem je vyřešen na nových modelech Xiaomi Essential, 1S a Pro 2. výztuhu obsahují již v balení.)

Další nedostatek designu koloběžky od Xiaomi je vůle řídítek. Po čase se umí velmi rozhoupat. Tomu lze předejít tak, že namísto řidítek se snažíte koloběžku ovládat prací na nohách. Poměrně intuitivně při rozjíždění opřete o zadní nohu a při brzdění naopak o přední – to Vám odebere potřebu táhnout za řídítka nebo do nich tlačit a šetříte tak jejich výdrž a životnost samotné koloběžky.

Ostatním nevýhodám jsme se věnovali v tomto našem článku.

Velkým plusem však je skládání koloběžky od Xiaomi. Je ze všech tří nejjednodušší. Její cena je přibližně 14 000 Kč.

Elektrická koloběžka City Boss R3

Oproti Xiaomi M365 je tato koloběžka méně vizuálně atraktivní. Celá konstrukce nepůsobí tak elegantně a displej je technologicky výrazně pozadu. Na druhou stranu, rozložení informací na něm je rozumné a najdete na něm všechno důležité. Oproti Xiaomi koloběžce ukazuje i dojezd a nájezd koloběžky.

Skládací mechanismus je o něco těžší než na M365 Pro, ale stále je intuitivní a pochopíte ho i bez návodu. Tato koloběžka není pokryta plastem, takže konstrukce z leteckého hliníku je téměř na všech místech obnažena. Letecký hliník vydrží mnohem drsnější zacházení a konstrukce působí značně pevnějším a odolnějším dojmem, ale odstranění případného poškození může být fyzicky i finančně náročnější než jen výměna plastů. Na samotné koloběžce se nachází také drsný povrch, který zabraňuje klouzání nohou po povrchu koloběžky během jízdy.

Kde se však začíná propast rozdílů mezi Xiaomi M365 Pro a City Boss R3 výrazně prohlubovat, je motorizace. Zatímco koloběžka R3 má motor o výkonu 350 W, což je jen o 50 více než M365 Pro, rozdíl je pocitově mnohem větší zejména kvůli softwarovému nastavení koloběžky. Nejsnáze to zaznamenáte už při rozjezdu. City Boss R3 má také lepší zrychlení během samotné jízdy.

Dojezd této koloběžky ale kvůli vyššímu výkonu a menší kapacitě baterie musel klesnout. A to na papíře téměř až na polovinu dojezdu Xiaomi Pro koloběžky. R3 přejde na jedno nabití pouze 25 km podle údajů od výrobce. V praxi se při rozumné jízdě můžete spolehnout na dojezd alespoň 30 km, což už není tak špatné. Cena se pohybuje kolem 12 500 Kč.

Elektrická koloběžka City Boss RX5 2020

Koloběžka RX5 přichází s nejvyšší cenovkou a to okolo 14 500 Kč. Za své peníze však získáte konstrukční kvalitu a výkon, který daleko překonávají Xiaomi koloběžku. Design je velmi podobný koloběžce R3, no RX5 je rozměrově větší a tudíž i těžší. S hmotností více než 17 kg překonává ostatní dvě koloběžky o přibližně 3 kilogramy.

Hmotnost je vyšší i proto, že koloběžka má baterii, která zabezpečuje dojezd 35 km na papíře. Na displeji koloběžky však po plném nabití odhaduje dojezd až 51 km. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že dojezd je velmi podobný koloběžce od Xiaomi a necítil jsem oproti ní žádné omezení v tomto ohledu. Takový dojezd má i přesto, že její výkon je až 500 W, což je o 200 W více než koloběžka od Xiaomi.

O něco horší je skládací mechanismus. Funguje na jiném principu než předchozí dvě koloběžky. Při rozkládání musíte řídítka posunout více dopředu než byste očekávali. Nemusíte se ničeho bát, konstrukce je velmi pevná a nic nezlomíte. Potom jak „zacvaknou“, můžete jezdit. Při skládání zatlačíte páčku na levé straně dolů a řídítka prudce posunete dopředu dokud necítíte stejné zacvaknutí, pak už je jen pomalu spustíte dolů a koloběžka je poskládaná.

Nejlepší dojezd

Papírově má nejlepší dojezd Xiaomi M365 Pro, ale v reálném světě má koloběžka RX5 dojezd velmi podobný. Obě se pohybují okolo 40 až 45 kilometrů. Samozřejmě záleží na způsobu jízdy jakož i na hmotnosti řidiče. Nejnižší dojezd má koloběžka R3, která projde 25 až 30 kilometrů na jedno nabití.

Nejrychlejší koloběžka

Zde je to jednoznačné: City Boss RX5 je zdaleka nejrychlejší. Její maximální rychlost je nastavena na 35 kilometrů za hodinu. Po ní přichází koloběžka R3, která zvládne 30 kilometrů za hodinu. Nejpomalejší je Xiaomi koloběžka, jejíž software ji limituje pouze na 25 kilometrů za hodinu.

Nejlepší přenosnost

Nejpřenosnější je Xiaomi koloběžka: je nejlehčí a má nejjednodušší skládací mechanismus. Těsně za ní bych umístil koloběžku R3, která je o něco těžší, ale stále přenosná. O koloběžce RX5 toto říci nemohu. Její hmotnost je citelně vyšší a skládací mechanismus zaostává za M365 Pro i R3.

Nejpohodlnější koloběžka

Pohodlí není až tak rozdílné. Mírný náskok v něm však mají City Boss koloběžky. No neřekl bych, že Xiaomi M365 Pro v tomto aspektu nějak výrazně zaostává. M365 Pro má dvě nafukovací kola, ale City Boss koloběžky mají odpružení, které lépe absorbují nerovnosti na cestě.

Závěr

Pokud pro Vás cena nerozhoduje, tak City Boss RX5 je jasná volba. Nabízí to nejlepší z obou světů. Je to vynikající kombinace rychlosti a dojezdu. Její největší vada je skládací mechanismus, na který si ale snadno zvyknete. Pokud plánujete koloběžku často vozit v autě či MHD, vysoká hmotnost Vám může překážet.

V případě, že koloběžka bude trávit hodně času poskládaná a bude neustále přenášena v rukou, tak Xiaomi je Vaší nejlepší volbou. Je lehká a i když ji nemáte kde během dne nabíjet, tak by Vám měla vydržet díky své velké baterii.

Volbou pro většinu však jistě bude koloběžka R3 – odolná jako RX5, rychlejší než Xiaomi a snadno přenosná. Její cena je zároveň nejnižší. Pokud nepotřebujete denně ujet více než 30 kilometrů bez nabíjení, tak Vám kratší dojezd ani nebude vadit.