V Paříži mění sdílené elektrické koloběžky za elektrická kola

Paříž ve velkém zakazuje elektrické koloběžky. Mnozí velcí hráči své koloběžky z francouzské metropole stáhli. Jedná se o sdílené koloběžky firem Lime, Dott a Tier.

Stále více občanů si stěžovalo na problémy týkající se bezpečnosti, jízdy pod vlivem alkoholu a parkování. Město tedy muselo zakročit.

Lime, Dott a Tier obdrželi provozní licence již v roce 2020, avšak rostoucí počet stížností přinutil místní vládu jednat. Starostka města Anne Hidalgová nakonec svěřila rozhodnutí do rukou obyvatel Paříže tím, že je nechala hlasovat.

Za zákaz hlasovalo neuvěřitelných 90 procent hlasujících. Rozhodlo se tedy, že všechny sdílené elektrické koloběžky se do konce srpna 2023 stáhnou z ulic Paříže.

Tier

V hlavním městě Francie bylo rozmístěno celkem více než 15 000 elektrických koloběžek. Otázkou nyní zůstává, co se stane s Dott, Lime a Tier koloběžkami? Kde rozmístí 15 000 stažených koloběžek? Mnohé z nich byly navíc stále v dobrém stavu. Dott, Lime a Tier budou nadále působit v Paříži, ale už nebudou nabízet elektrické koloběžky.

Firmy místo toho přesunou své zaměření z elektrických koloběžek na elektrická kola. Země totiž elektrická kola podporuje mnohem více. Paříž navíc v posledních letech výrazně investovala do cyklistické infrastruktury.

Lime

Co se týče elektrických koloběžek, je pravděpodobné, že stejný model bude zaveden i do jiných francouzských měst, kde jsou elektrické koloběžky stále povoleny. Logicky, všechny firmy poskytující sdílené elektrické koloběžky, které byly nuceny opustit ulice Paříže je přesunou do jiných evropských měst.

Není to však jen případ Paříže. Evropská unie zakročuje vůči elektrickým koloběžkám zavedením povinného pojištění pro výkonné elektrické koloběžky, které nepatří na chodníky a jsou tedy potenciálním nebezpečím pro chodce.