Legislativa a elektrokoloběžky v České republice

Elektrokoloběžky se pomalu ale jistě stávají nedílnou součástí našich životů. Lidé si je stále více a více pochvalují, vrásky ale dělají chodcům a také zákonodárcům. Jak je to s legislativou ohledně elektrokoloběžek v rámci České republiky?

Na chodník elektrokoloběžky ne

Pravidla elektrokoloběžek se občas různí, především v tom, zda je elektrokoloběžka považována za jízdní kolo nebo motorové vozidlo. Jedno je ale jisté, elektrokoloběžka nesmí na chodník. Aby mohla být použita alespoň na cyklostezce či v pěší zóně, nesmí její maximální rychlost přesáhnout 25 km/h a zároveň její výkon nesmí přesáhnout hodnotu 1 kW. I při splnění těchto podmínek ale elektrokoloběžka na chodník zkrátka nemůže.

Na chodník prostě ne!

Pokud tyto podmínky elektrokoloběžky nesplňují, pak se ne ně pohlíží jako na motorové vozidlo. To mj. znamená také to, že uživatel elektrokoloběžky musí mít řidičské oprávnění. Města také mohou provoz elektrokoloběžek v některých lokalitách omezit či zakázat. Vždy si proto všímejte značek, abyste se nedostali zbytečně do maléru.

Pronájmy elektrokoloběžek v ohrožení

Tyto výše zmíněné informace plynou především z nařízení ministerstva dopravy. To vzniklo především jako reakce na četné stížnosti proti elektrokoloběžkařům. Často docházelo k situacím, kdy si dotyčný elektrokoloběžku pouze zapůjčil od nějaké firmy, která půjčovnu provozovala. Často tak lidé jezdili velmi agresivně a docházelo také ke zraněním.

Skládka koloběžek v centru města

Byl tu také druhý problém, poté, co dotyčné osobně vypršel kredit, elektrokoloběžku zkrátka někde pohodil a bylo mu to jedno. Nejen, že elektrokoloběžky překážely v centrech měst, často také bránily provozu nebo se nacházely klidně v řekách. S tímto budou ale společnosti bojovat zřejmě pořád, nyní však bojují také s ministerstvy, která chtějí úplně zakázat elektrokoloběžky například v pěších zónách. Jak to dopadne je zatím ve hvězdách, nechme se překvapit.