V Paříži hrozí zákaz elektrických koloběžek

Nedávná nehoda způsobila, že v Paříži opět hrozí zákaz pronájmu elektrických koloběžek. Situaci vám blíže přiblížíme v tomto článku.

Přibližně před rokem jsme Vás informovali o krizi, kterou nezodpovědní uživatelé elektrických koloběžek způsobily v Lisabonu a v Paříži. Situace v Paříži eskalovala natolik, že hrozí zákaz pronájmu elektrických koloběžek v celém městě, pokud se společnosti provozující tyto elektrokoloběžky nepřizpůsobí novým, přísným regulacím. Co to způsobilo a jaký bude další postup?

Zdroj: France24.com

Elektrické koloběžky jsou v očích domácích nebezpečné

Pařížané o elektrických koloběžkách nemají vůbec dobré mínění. Mohou za to nezodpovědní jezdci, kteří způsobují nehody a nechávají koloběžky pohozené na chodnících. Jak jsme zmiňovali v tomto článku, v městské Issy-les-Moulineaux jsou již elektrické koloběžky zcela zakázány.

Tyto elektrické koloběžky by podle platné legislativy neměly překročit rychlost 20 km/h a mělo by se s nimi jezdit jen po vyznačených cyklostezkách nebo po silnici s maximálně jedním jezdcem. Pronájem v Paříži provozují 3 společnosti a dohromady disponují až 15 tisíc koloběžkami. Domácí však tvrdí, že tato pravidla nejsou vůbec dodržovány a samotné společnosti vynakládají jen minimální úsilí o zvýšení bezpečnosti.

Proč hrozí zákaz elektrických koloběžek?

Elektrické koloběžky v Paříži nejsou nic nového, protože provozující společnosti zde fungují již od roku 2019. Co však opět rozvířilo debatu o jejich bezpečnosti je nedávná nehoda, při níž zemřela 32-letá žena. Dva jezdci, kteří jeli na jedné koloběžce, do ní narazili a z místa činu uprchli. Trvalo až 10 dní, nežje policie našla. Jedná se již o třetí smrtelnou nehodu během posledních dvou let.

Zástupce starostky Paříže, David Belliard, informoval o tom, že město zavede přísnou regulaci. Pokud se jí provozovatelé nepodrobí, od příštího roku jim město nedovolí pronajímat koloběžky. Všechny tři společnosti (Lime, Dott a Tier) musí nyní zajistit, že ve vybraných zónách jejich elektrické koloběžky nepřekročí rychlost 10 km/h. To mají zajistit pomocí GPS jednotky a elektronické brzdy, kterými jsou koloběžky vybavené.

„Situace se buď výrazně zlepší a koloběžky nebudou na veřejných prostranstvích způsobovat další problémy, především chodcům, nebo se jich zcela zbavíme.“

David Belliard, zástupce starostky Paříže