Nový operační systém pro Apple a jeho (ne)výhody

Worldwide Developers Conference neboli konference vývojářů je každoroční týdenní událost firmy Apple, která ji využívá k představení plánovaných novinek. Pokud jste zastihli tu letošní, na začátku června, jistě vám neuniklo představení nového operačního systému pro jablíčkové mobily – na trh se blíží nový iOS 15.

Stream z Apple Park

Po březnovém ohlášení letošní konference, jsme se ji dočkali 7. června, kdy v 19:00 SEČ začal stream přímo z prostředí Apple Park. Všichni jsme očekávali představení spíše nového softwaru než hardwaru, protože tak to Apple dělává už pár let. Většinou tyto konference bývají spíše o vylepšeních pro stávající zařízení než o zařízeních zcela nových. Ale není ani tak tajemstvím, že se nové modely chystají pro září 2021. Teď se však spolu pojďme podívat na nově představený iOS 15, jaké přináší novinky? Přinášíme vám přehled některých z nich.

Živý text

Právě tak se jmenuje nové vylepšení v nové generaci operačního systému iOS, které má pomoci k snadnějšímu vyhledávání informací. Toho chce iOS 15 dosáhnout tak, že v případě, že se na vaši fotce bude vyskytovat text, zařízení by ho mělo rozeznat a zvýraznit jej. Poté se vám nabídnou možnosti, podle toho, o jaký text se jedná. Takže vyfotíte-li úvodní tabuli restaurace s telefonním číslem, nabídne se vám možnost telefonní číslo uložit nebo vytočit, pokud tam bude emailová adresa, mobil vám automaticky nabídce adresáta kontaktovat… Stejné vychytávky vás budou čekat i přímo v aplikaci fotoaparátu, dříve, než vyfotíte. Také si budete moct text přímo na fotce přeložit do jednoho ze sedmi nabízených jazyků.

Vizuální vyhledávání a interaktivní novinky

Stačí zamířit na předmět a mobil vám jej začne vyhledávat. Dostanete tak všechny dostupné informace o všech rostlinách, jídlech či o umění, na které pouze namíříte svůj mobil s novým iOS 15. Také interaktivní vzpomínky mají nový kabátek, ve kterém si můžete danou fotku spojit s hudbou z Apple Music, která vám k danému zachycenému okamžiku pasuje. K dispozici budou také filtry, pro úpravu barevnosti snímku, aby co nejvíce pasoval vaší náladě.

iCloud +

K fotkám nezadržitelně patří také úložiště a jejich ochrana. I na tohle vývojáři mysleli, při vyvíjení tohoto operačního systému, a proto mezi novinky patří také iCloud+. Ten nabídne například nový způsob předplatného, funkci iCloud Private Relay nebo skrývání e-mailu.

Safari

Jedním z nejdiskutovanějších upgradů tohoto roku je upgrade Safari, kdy vývojářům přišel jako dobrý nápad přesunout vyhledávač v prohlížeči dolů a umožnit tak uživateli mít celou obrazovku „prázdnou“. To ovšem kritizuje značná část fanoušků Apple, kteří si zatím vyzkoušeli beta verzi této modernizace. Kromě vyhledávacího řádku, vývojáři také upravili panely v Safari, které si teď můžete uspořádat dle vlastního mínění, aby vám co nejvíce vyhovovaly. Přecházet mezi panely půjde pouhým přejetím.

Mapy

Modernizace se dotkla také map, které nyní nabízejí mnohem podrobnější vykreslení silnic, obytných čtvrtí, domů… Vylepšení také potěší řidiče, kteří nyní budou mít v aplikaci dokonalý přehled o odbočovacích pruzích, složitějších křižovatkách, uzavírkách a celkové dopravní situaci.

Wallet

Díky peněžence v telefonu teď také odemknete domácnost, garáž či pracoviště, stačí si to nakonfigurovat v telefonu a ten vám nahradí složité nošení klíčů. Ovšem, jak spolehlivá inovace to je, se snad teprve projeví.

Oznámení

Díky větším ikonám, fotkám z kontaktů a seřazení podle priority se bude moct uživatel mnohem jednodušeji vyznat ve všech oznámeních. Kromě toho si můžete taky nastavit čas, kdy se vám všechny oznámení zobrazí.

Přístupnější spotlight

Při vyhledávání ve spotlighte se vám toho ukáže víc – výsledky hledání nově zahrnují přehled informací o umělcích, celebritách, seriálech, filmech či o vašich kontaktech. Spotlight teď taky umožňuje vyhledávat ve fotkách – když se k tomu přidá funkce “živý text“, můžete hledat i to, co je v nich napsáno.

Kromě těchto vychytávek se můžeme těšit i na další, jako je SharePlay, celkové vylepšení FaceTime prostředí, zlepšení Zpráv, inovace emoji…

To vše nás čeká již koncem září letošního roku.