Lisabonský problém s elektrickými kolobežkami

Situace ohledně pronájmu elektrických koloběžek v Evropě eskaluje. Co to způsobilo a jak se vůči tomu autority staví? Bude následovat zlepšení?

Úřady v Lisabonu, hlavním městě Portugalska, bojují s elektrickými koloběžky, které zaplavily ulice historické části města. Tyto koloběžky jsou ponechány na chodnících a nikdo je nechce uklidit.

Pokuty pro půjčovny koloběžek

Znáte to, na svůj smartphone si stáhnete aplikaci příslušné půjčovny ve městě, kde se nacházíte. Po pár sekundách, které zabere přihlášení, si můžete pronajmout elektrickou koloběžku a na mapě Vám ukáže tu, která je volná a je k Vám nejblíže. Přijdete k ní a vozíte se. V Lisabonu byste daleko jít nemuseli, protože centrum je jimi zaplaveno.

Tyto půjčovny nyní musí nést za své koloběžky zodpovědnost. Lisabonské zastupitelstvo odsouhlasilo regulaci, která umožňuje pokutovat nezodpovědné společnosti. Výše pokuty je od 60 € po 300 € (od 1 600 Kč po 8 000 Kč) za každou nezabezpečenou koloběžku. Kromě toho, bylo zakázáno koloběžky parkovat na chodníku pokud brání jiným vozidlům či chodcům a zavedli odklízecí poplatek, který musí půjčovna uhradit.

Portugalský magazín Publico informuje o tom, že stejné regulace platí i pro půjčovny kol a segwayů, pokud jejich zákazníci nechají dopravní prostředky na nevhodných veřejných místech.

Účinnost regulace

V Lisabonu je momentálně v provozu devět půjčoven. Měsíčně Lisabonská Městská policie odstraní přibližně 350 nevhodně zaparkovaných elektrických koloběžek. Za odklizení těchto koloběžek si naúčtují více než 3 500 € a alespoň 21 000 € na pokutách, informuje Portugalská informační agentura Lusa.

Všechny tato pravidla se vztahují na celé samosprávné území Lisabonu a to do roku 2021.

Podobná situace v Paříži

Naneštěstí, Lisabon není jediným městem, ve kterém by mělo zastupitelstvo na starosti podobné problémy. Ostatní velká evropská města také zvažují podobné způsoby, jak omezit půjčovny s elektrickými koloběžkami.

V poslední době eskalovala zejména situace v Paříži, poté, jak zákazníci půjčoven elektrických koloběžek způsobily sérii dopravních nehod. V těchto nehodách bylo zraněno mnoho chodců. Jérôme Courmet, starosta Pařížského 13. obvodu, vzal věci do vlastních rukou, když loni zveřejnil na Twitteru video, které mělo sloužit jako varování, pro všechny koloběžkáře. V popředí všech varuje, že nezodpovědnost a špatně zaparkované elektrické koloběžky nebudou v Paříži tolerovány, zatímco v pozadí je vidět jak tým mužů sbírá koloběžky a ukládá je do nákladního auta.

Podobné omezení i v Česku?

Nevypadá to tak. O omezení pronájmu koloběžek se zatím nemluví. Od ledna 2020 platí pro řidiče elektrické koloběžky stejná ustanovení jako pro cyklistu, ale kromě toho se další restrikce neplánují.