Technologickým lídrem na poli chytrých telefonů se stalo Xiaomi. Předběhlo Samsung i Apple

XIaomi a jeho podíl na trhu dosáhl další významný milník. Stal se největším výrobcem chytrých telefonů, přičemž přeběhl i giganty jakými jsou Samsung či Apple.

Čínský gigant to opět dokázal. Xiaomi se totiž stalo světovou jedničkou ve výrobě chytrých telefonů a jeho podíl na trhu je aktuálně největší ze všech.

Prvenství zaujalo po dlouhých letech produkce a prodeje chytrých telefonů, kdy se společnosti nakonec podařilo předjet i giganty, jakými jsou Samsung či Apple, kteří se na předních příčkách drží už velmi dlouho.

Xiaomi podiel na trhu

Konec druhého kvartálu letošního roku si vydobylo Xiaomi, které musíme říci, je na prvním místě opravdu zaslouženě. Jejich chytré telefony nemají v oblasti nejlepšího poměru ceny a výkonu konkurenci.

Samsung však již také pochopil, že nelze donekonečna tlačit zákazníkům jen vlajkové lodě za 25 000 korun a tak se se sérií A rozhodl přinést velmi dobrý poměr ceny a výkonu.

Samsungu pomohla série A – chytré telefony střední třídy

Aktuálně nejpopulárnější modely jsou ze série A50, přičemž A50 byla v roce vydání nejprodávanějším chytrým telefonem střední třídy společnosti. Jinak to nebylo ani u A51 o rok později či aktuálního A52, který je zatím nejlepším bestsellerem společnosti Samsung.

Samsung Galaxy A52 5G
Samsung Galaxy A52 5G, zdroj: Techadvisor.com

Nicméně, navzdory takové popularitě Samsungu se Xiaomi po dlouhotrvajícím úsilí a exponenciálním růstu podařilo pokořit jihokorejského výrobce. Graf níže zobrazuje neustálý, ale za to rovnoměrný nárůst značky Xiaomi, přičemž Apple se Samsungem z období na období stagnují.

Xiaomi a jeho podíl na trhu stále ohrožují renomovaní giganti

Oproti Xiaomi můžeme pozorovat poměrně velké výkyvy. Aktuálně má Xiaomi podíl na trhu 17.1 %, druhý je Samsung s 15.7 % a Apple se 14.3 % na třetím místě.

Xiaomi podiel na trhu
Graf podielu trhu výrobcov smartfónov, zdroj: Counterpointresearch.com

Pro Xiaomi se jedná o opravdu velký milník, který jen dokazuje fakt, že velcí giganti jako Samsung a Apple nejsou neporazitelní. Velmi dobrý nášlap měl i Huawei a jeho sesterská firma Honor, ale USA a Donald Trump jim jejich cestu vzhůru přímo znemožnili.

Huawei BAN / Xiaomi podiel na trhu
Huawei a jeho blokácia zo strany USA, zdroj: CNET.com

Výrobce se už tak nějak posbíral, ale u nás už není ani zdaleka tak populární, jako byl jen pár let zpět. Jejich pád je díky americké vládě vyšel opravdu velmi draze. Zejména absence Google služeb a samotného Play obchodu je velké minus.

Vystřelí nový iPhone 13 Apple o jednu či dvě příčky vzhůru?

Pro Xiaomi to však znamená jen o jednoho konkurenta méně. Společnost však ani zdaleka nemá vyhráno. Xiaomi a jeho podíl na trhu s chytrými telefony může ohrozit představení nových modelů od Samsungu či Applu.

Giganti dokážou s představením novinek stále zamíchat karty. Je více než možné, že v tomto případě tomu nebude jinak.

Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3
Samsung Galaxy Z Fold 3 a Flip 3, zdroj: CNET.com

Samsung již nedávno představil své nové „skládačky“ v podobě Z Fold 3 a Z Flip 3, které se prodávají jako teplé rohlíky. Samsung se vyjádřil, že jen v předobjednávkách se prodalo více kusů, než tomu bylo za celý loňský rok řádného prodeje.

Samsung Galaxy Watch 4
Samsung Galaxy Watch 4 a Classic, zdroj: CNET.com

U nových Galaxy Watch 4 to není jinak. Samsungu to s jejich produkty letos hodně vyšlo. Zákazníci dostali to, po čem od první generace toužili. Uvidíme však, jak se jim bude dařit z dlouhodobého hlediska.