Chytré boty zajistí nevidomým bezpečnost i lepší orientaci

Aktuálně se dostaly na trh chytré boty, které pomocí senzorů „vykreslí“ svému majiteli všechna hmotná nebezpečí v okolí.

Slepecký pes i bílá hůlka jsou tradičními pomocníky lidí, kteří přišli o zrak. Navíc jsou i signály pro ostatní, že se ocitli v blízkosti nevidomé osoby. Svět bez vizuálních vjemů je totiž plný nástrah. Život takto postižených lidí by se však měl změnit k lepšímu. Díky inteligentním botám InnoMate. Jak jim dokážou pomoci tyto chytré boty?

Mobilita slepých

Zrakově postižení a slepí lidé vymysleli mnoho technik, které jim umožňují provádět běžné denní činnosti s využitím ostatních smyslů. K přesunu z bodu A do bodu B však dodnes nejčastěji slouží vycvičení vodící psi a bílá hůlka. Ta je pomocníkem pro rozšíření uživatelova dotykového rozsahu. Nevidomý hůlkou „zametá“ cestu před sebou, aby odhalil překážky. Bílá hůlka sloužila spíše jen jako upozornění na zrakovou vadu. Poprvé se objevila ve Francii v roce 1931 a v roce 1967 byla uznána ve většině zemí světa jako označení nevidomého člověka.

Vodící psi jsou trénováni na vedení nevidomých kolem překážek. I když jsou velmi inteligentní, nerozeznávají barvy na semaforech a dopravní značky. V dnešní uspěchané době je tak mobilita pro zrakově postižené stále větším problémem. Potěšitelnou zprávou je, že aktuálně se dostaly na trh chytré boty, které pomocí senzorů „vykreslí“ svému majiteli všechna hmotná nebezpečí v okolí.

Nevidomí nevidomým

Většina pomůcek pro slabozraké a slepé vznikla díky zrakově postiženým vynálezcům. Není tomu jinak ani v případě chytrých bot InnoMake od společnosti Tec-Innovation, jejíž zakladatel Markus Raffer je také nevidomý. V čem tkví tajemství takové boty? V malé krabičce obsahující senzory. Ty mapují okolí až do vzdálenosti čtyř metrů. Zařízení jsou připevněna ke špičkám obou kusů obuvi. Krabička je na první pohled dost nevzhledná, zato však plně funkční a podle slov zástupců Tec-Innovation, chtějí ještě zapracovat na jejím designu. Faktem však zůstává, že boty připoutají pozornost jen těch nejpozornějších. Tec-Innovation má dvě základny a obě se nacházejí v Rakousku. První je přímo ve Vídni a druhá o 40 kilometrů dále v Hautzendorfu.

Jak fungují chytré boty?

Říká Markus Raffer z Tec-Innovation: Senzory rozlišují mnoho druhů překážek a včas mě varují. Je velký rozdíl, je-li přede mnou zeď, nebo třeba žebřík.“

Senzory lze nasadit na speciální boty. Ty fungují na principu vyhodnocování okolí a reagují dvěma způsoby. Buď jemnými vibracemi do boty, nebo se pomocí Bluetooth propojí s chytrým telefonem uživatele a pracují na zvukovém mapování okolí. Systém zatím stoprocentně funguje, respektive je kompatibilní s operačním systémem iOS. Takže iPhone je pro plně funkční detekci nezbytný.

Jak lze nastavit chytré boty?

Chytré boty obsahují řadu funkcí, které si může uživatel nastavit podle toho, co mu nejvíce vyhovuje. Například vzdálenost, do jaké má bota zkoumat okolí, nebo třeba i to, zda se mají senzory deaktivovat ve chvíli, kdy si uživatel sedne. Senzory jsou dokonale odolné vůči prachu a vodě. Plně nabité baterie vystačí v běžném životě na týden provozu. Potom je stačí nabíjet přes běžné USB rozhraní. Samotné nabíjení trvá přibližně tři hodiny.

„Pomohlo mi to. A Velmi,“ říká Markus Raffer: „Je skvělé mít obě ruce volné:“

Budoucnost a kolik stojí takové chytré boty?

Společnost Tec-Innovation plánuje pro příští generaci chytrých bot několik novinek. K nejočekávanějším patří vytváření map pro nevidomé. V praxi to znamená, že pokud si to uživatel bude přát, zařízení bude shromažďovat veškeré informace o terénu a pomocí nich tvořit mapy pro zrakově postižené. Nový systém by ke své práci využíval také umělou inteligenci.

Boty včetně nasazovacího senzoru nejsou levný špás. Stojí kolem 3200 € (84 000 Kč). Probíhají však jednání s rakouskými pojišťovnami, která by určitou část částky proplácet mohla. Ostatně, dělá to tak i u vodících psů, jejichž výcvik je srovnatelně drahý s botami.