Muskův Starlink: odezva pod 20 ms a celosvětové pokrytí

SpaceX začal dokončování Starlink - internetu, který se bude šířit pomocí satelitů na nízké orbitě a poskytovat bleskové rychlosti. Jaké jsou detaily?

Plány ohledně sítě satelitů Starlink se začaly řešit v roce 2016. Dnes už Elon Musk, CEO společnosti SpaceX, hovoří o konkrétních číslech, které znějí více než uspokojivě. Zákazníkům pravděpodobně dodá ještě více než sliboval na začátku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt starlink
Zdroj: starlink.com

Starlink

Starlink je síť satelitů na nižší orbitě naší planety. Od začátku roku se do výšky 550 kilometrů nad povrchem dostalo 240 nových satelitů, což znamená, že jich tam už je 362. Současný plán je poslat dalších 60 satelitů každé dva týdny. Cílem této sítě je poskytovat rychlý internet s globálním pokrytím.

Odezva pod 20 ms

Satelitní internet je problém zejména pro hráče online her kvůli své velké odezvě. Elon Musk však sliboval odezvu pod 35 ms v roce 2016. V posledních měsících se hovoří spíše o odezvě pod 20 či 10 milisekund. To je dostatečné i pro kompetitivní hráče a nebude dávat Vašemu protivníkovi pravděpodobně žádnou výhodu.

Pokrytí

Plán je jasný. Pokud se bude SpaceX držet svého současného projektu a nenastanou komplikace, tak USA a Kanada by měli dostat pokrytí během léta 2020 a zbytek světa na přelomu let 2020 a 2021. Starlink by měl především cílit oblasti s nedostatečným internetovým pokrytím, kde je internet příliš drahý nebo vůbec není k dispozici.

Bude dostupný i Vám?

Možná Vás zklameme, ale pokud bydlíte ve městě, pravděpodobně ne. Elon tvrdí, že nechce být konkurencí pro běžné poskytovatele a Starlink prý nemá dostatečné výkonnostní vlastnosti, aby byl dostupný v hustě obydlených oblastech.

Cena tohoto výdobytku moderní doby je zatím nejasná, ale podle prohlášení SpaceX, že chtějí poskytovat internet těm, kteří musí platit i 80 dolarů za nekvalitní a nespolehlivé služby, můžeme předpokládat, že bude stát méně.

Pohyb satelitů

Pro technologické fanoušky: satelity Starlink pohybují svým 260 kilogramovým tělem pomocí iontového vodometného systému, který je poháněn kryptonem. Zní to jako sci-fi a je vidět, že SpaceX se posouvá vpřed velkými kroky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt starlink propulsion system
Zdroj: starlink.com