Chcete nový telefon? EU říká, že ne

Evropská unie nikdy nespí. Téměř bychom uvěřili, že to řekl řecký filozof. Nové nařízení by měly podporovat ekologii a spotřebitele. Co se mění?

Evropská unie v rámci svého programu „Green Deal“ zavádí množství nových pravidel pro spotřebitele i korporace. Navrhovaná novela zákona přikazuje výrobcům smartphonů, tabletů, notebooků a jiné spotřební elektroniky, aby vyráběly svá zařízení v souladu s novými nařízeními. Jedním z nich je například uživatelem vyměnitelná baterie, ale seznam je sáhodlouhý.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt smartphone waste
Zdroj: pixabay.com

Navrhované změny

„Je jen jedna planeta Země, ale v roce 2050 bude lidstvo spotřebovávat zdroje za tři.“ To jsou první slova ve veřejně dostupném plánu Evropské unie „Circular Economy Action Plan“. V tomto dokumentu se říká, že telefony, tablety a notebooky mají být designované tak, aby byly energeticky efektivní, odolné, opravitelné, dali se vylepšit či modernizovat, repasovat nebo recyklovat.

Pokud Vás to zajímá, doporučujeme dokument si alespoň očima projít, některé body jsou velmi zajímavé. Například nařízení, že všechny telefony prodané v rámci Evropské unie musí mít standardizovaný nabíjecí konektor, o čemž se mluvilo už dlouho. Dále se zmiňují například baterie v elektromobilitě, obaly produktů a stavební odpad.

Dopad na výrobce

Jak je však nařízení o vyměnitelné baterii realizovatelné? V současnosti mají telefony neodnímatelné zadní kryty. Toto může představovat velký problém například pro Apple, který má naplánovány designy iPhonů na roky dopředu, a určitě nepřemýšleli nad takovou regulací.

Bude zajímavé sledovat, jak se s tímto výrobci poperou. Další věc je vylepšení telefonu. Zní to nereálně, ale lákavě. Určitě by mnozí z nás raději vyměnili procesor a zvýšily paměťovou kapacitu smartphonu za zlomek ceny nového zařízení. Naskýtá se však množství komplikací: nezpomaluje to technologický pokrok? Nezpůsobí to zánik menších značek prodávajících levné telefony?