Evropané milují elektromobilitu. Proč je tomu tak?

Evropané si skutečně zamilovali elektromobilitu, a to v každém směru. Je jedno, zda se jedná o elektrokoloběžky či elektromobily. Proč?

Rok 2020 byl pro elektromobilitu dosud nejzásadnější. Desetitisíce lidí objevili její potenciál v období, kdy cestování veřejnou dopravou představovalo riziko. V evropských městech elektrické koloběžky a kola prosperovaly snad nejvíce. Různé statistiky ukazují, že Evropané byli lídry na poli adaptace těchto moderních, alternativních dopravních prostředků.

17 % francouzských domácností vlastní alespoň jednu koloběžku

Vedeli ste, že podľa nejnovějších informací se v 17 % francouzských domácností nachází alespoň jedna elektrická koloběžka? Pravděpodobně ne, protože studie, která o této skutečnosti informuje byla publikována jen pár dní zpět. Na druhou stranu si můžete říkat, že 17 % vůbec není mnoho.

V zemi, jejíž hlavní město momentálně bojuje proti elektrickým koloběžkám, je to však ohromný úspěch. Faktem také zůstává, že dvě třetiny ze všech koloběžek ve Francii jsou elektrické. To představuje obrovský tržní potenciál jak pro tamních prodejců, tak i pro servisy koloběžek. Mějte na paměti, že Francie má necelých 70 milionů obyvatel.

To však není všechno. Mnozí francouzští zaměstnavatelé se během roku 2020 rozhodli poskytnout svým zaměstnancům přístup k flotile vlastních elektrických kol. Zatímco některé společnosti u nás považují za pracovní benefit výborný kolektiv, Francouzi se rozhodli zvolit hmatatelnější benefity. Zejména v období pandemie takovou možnost mnozí zaměstnanci ocenili a nevypadá to tak, že by o ni v brzké době měly přijít.

Němci koupili více elektrických kol ne Evropané elektromobilů

Němci za rok 2020 koupili 1.95 milionu elektrických kol. Za to jsou odpovědné i mnohé lokální či celostátní iniciativy, kterými se inšpirovala i vláda na Slovensku. Skutečně překvapivým faktem však je, že počet elektrických kol, které koupili v Německu, je více než počet elektrifikovaných automobilů, které se koupili v celé Evropě. Až o 43 %!

Vybízí se jednoslovný otázka: Proč? Najít jednoslovní odpověď by však bylo nemožné. Pravděpodobně půjde o souhrn několika aspektů: státní iniciativa v prodeji elektromobilů a hybridů, nabídka elektromobilů nebo rozšířením nabíjecích sítí v jednotlivých zemích. Toto je jen pár z množství důležitých parametrů, které zásadně ovlivňují míru, v jaké lidé přecházejí na elektromobily.

Z těchto informací můžeme odhadnout to, že lidé mají zájem o elektromobilitu, ale ne o elektrifikované automobily. Tento výrok by však byl až příliš jednoduchý. Abychom mohli dělat objektivní závěry, budeme potřebovat daleko více dat.

Nizozemci také milují elektrická kola a elektromobilitu

Během posledního roku Holandsko zaznamenalo až 30 % nárůst v počtu prodeje elektrických kol. Celkově se v roce 2020 v Holandsku prodalo až 547 tisíc elektrických kol. Zajímavé je to, že to je až o 54 % více než všech automobilů (elektrifikovaných i spalovacích) prodaných v této zemi.

Nizozemsko se nachází mezi zeměmi, které elektromobilitu přijali nejlépe. Ať už v otázce elektromobilů nebo elektrických kol či elektrických koloběžek. Ve velké míře vděčí právě vládní iniciativě, která je v Holandsku a podobných zemích neopomenutelná.

Bird plánuje evropskou expanzi. Jak to ovlivní elektromobilitu?

V současnosti probíhá realizace jednoho z největších počinů elektromobility v Evropě. Společnost Bird investovala 150 milionů dolarů do své evropské expanze. To znamená, že jejich elektrické koloběžky se budou dát pronajmout v dalších 50 evropských městech. Tím efektivně zdvojnásobí své evropské působení. Kompletní seznam sice ještě neznáme, ale mezi prvními městy se nachází Bergen, Tarragona či Palermo.

Jedná se o další z důkazů toho, že Evropané si vybudovali silný vztah k elektromobilitě.