Astronomie # 11: O takových hvězdách jste ještě neslyšeli

Další díl našeho seriálu Astronomie je zde. Co nového je tentokrát ve světě atsronomie a jaké objevy se vědcům podařili? Vše se dozvíte v našem článku.

V jedenácté instalaci našeho seriálu o novinkách ze světa astronomie se podíváme na tři typy hvězd, které momentálně známe jen na papíře, a novou fotografii černé díry. Pravděpodobně jste o těchto hvězdách ještě neslyšeli. Tak pojďme na to!

O těchto hvězdách jste ještě neslyšeli

Ve světě astronomie existuje velký počet známých objektů. Nejeden z těchto objektů však existuje jen na papíře a ještě jsme ho nepozorovali. To platí i pro tyto tři typy hvězd.

Hvězda z temné hmoty

Tyto hvězdy mají mírně zavádějící název. Pokud existují, tak by ve skutečnosti neobsahovaly jen tmavou hmotu. Z velké části by je měly tvořit běžné prvky, jako například vodík či helium, ale kromě těchto prvků by měly obsahovat tzv. neutralino temnou hmotu. Neutralino je teoretická částice, která by měla být součástí temné hmoty. Pokud se nám jednou podaří takovou hvězdu najít, bude se jednat o jeden z důkazů toho, že temná hmota skutečně existuje. V současnosti se stále jedná o hypotetické těleso.

Bozonové hvězdy

Někteří vědci předpokládají existenci boson tmavé hmoty. Bosony jsou skupina částic, které nesou energii. Patří sem například i fotony. Pokud tmavá hmota existuje, je možné, že disponuje vlastní sadou bosonů. Teoreticky by se tyto bosony mohly nacházet v hvězdách nebo je dokonce tvořit. Tyto hvězdy by fungovaly výrazně jinak, než jak si představujeme. Jedná se o složitý koncept, pro který nemáme v tomto článku prostor. V případě, že Vás bozonové hvězdy zaujaly, doporučuji začít touto publikací.

Thorne-Żytkow objekty

Tyto hvězdy jsou velmi zajímavé. V podstatě se jedná o hvězdný sendvič. Tvoří ho ve skutečnosti dvě hvězdy: malá neutronová hvězda a velký červený obr. Neutronová hvězda by se měla nacházet v jádru červeného obra. Potencionálně by mohly vzniknout při srážce neutronové hvězdy a červeného obra. Zatím jsme je nepozorovali, ale pokud chcete číst více, tento článek tyto objekty výborně popisuje.

Nová fotografie černé díry

Vzpomínáte si na černou díru M87? Pokud ne, tak to nevadí. V roce 2019 se proslavila titulem První vyfocená černá díra. Její fotografie a analýzy děláme ještě dnes. Má přibližně 6.5 miliard násobek hmotnosti našeho Slunce, takže je co zkoumat. V nové fotografii je nádherně vidět polarizace světla, které vzniká třením hmoty v akrečním disku (červenožlutý disk kolem černé díry). K této polarizaci dochází kvůli magnetickým vlastnostem černé díry. Detaily si můžete přečíst zde a samotnou fotografii můžete vidět pod tímto odstavcem.