Na YouTube si už se zapnutým Ad blockem nezhlédneš žádná videa

YouTube tvrdě zakročil proti blokovačům reklam. Budeme je nakonec muset přestat používat?

YouTube bojuje s blokátory reklam už dlouhá léta. Nedávno musela skončit i populární aplikace YouTube Vanced, protože porušovala hned několik zásad a tvůrcům hrozil pobyt za mřížemi a soudní spory v případě, že by se rozhodly pokračovat.

blokátor reklam

Výzva od YouTube už přišla i k nám. Uživatelé žádá, aby nepoužívali blokátor reklam. Pokud je nevypnete, nepodíváte se na žádné video. Jinými slovy, pokud ve svém prohlížeči používáte blokátor reklam, YouTube vám neotevře videa, pokud jej nezakážete nebo si nekoupíte předplatné YouTube Premium.

Konec Ad blocků

Služba YouTube začala proti blokátorům reklam zasahovat začátkem letošního roku. Společnost vlastněná Googlem aktuálně zpřísňuje své podmínky pro „pirátské uživatele“. Aktuálně tedy na YouTube vybíhá následující hláška: „Blokátor reklam není na YouTube povolen“. Ve výzvě jsou jen dvě funkční tlačítka: „Povolit reklamy na YouTube“ a „Vyzkoušet YouTube Premium“. Aktuálně neexistuje žádný jiný způsob, jak používat YouTube v prohlížeči.

Mluvčí společnosti Google Christopher Lawton se vyjádřil, že aktuálně jde o tzv. „malý globální experiment“, přičemž v Googlu uvidí, jak se změna uchytí. Google tedy testuje, jestli se to uživatelům bude líbit nebo ne. V ideálním případě by zpětná vazba ze současného „experimentu“ měla rozhodnout o budoucnosti omezení. Je ovšem na samotném YouTube jak to nakonec bude.

Tento krok by mohl službě YouTube umožnit zvýšit uživatelskou základnu pro jejich předplatné YouTube Premium. Podle společnosti mělo Premium v roce 2022 předplaceno více než 80 milionů aktivních uživatelů na celém světě. To je jen malá část celkových uživatelů. V loňském roce měl mít YouTube také více než 2,7 miliardy aktivních uživatelů po celém světě.