Mýty při nabíjení telefonu

Nabíjení baterií v našich telefonech se postupně mění díky novým a novým technologiím. Co platilo dříve může dnešní baterii nenávratně poškodit či zničit. Čeho byste se měli vyvarovat?

Mýty o tom, jak správně nabíjet telefon jsou mezi lidmi velmi rozšířené. Bohužel jsou tyto mýty o správném nabíjení telefonu spíše na škodu, než že by reálně pomohly. V našem článku si ty nejčastější mýty o nabíjení představíme a poradíme vám, jak správně byste měli telefony nabíjet.

Vždy plně vybít a plně nabít

Mýtus číslo jedna říká, že telefon byste měli nejdříve zcela vybít, dokud se sám nevypne. Poté telefon zase plně nabít na 100 %. Měla by se tak zlepšit životnost baterie. Dříve, když se baterie vyráběly jinak, to díky tzv. “paměťovému efektu” skutečně fungovalo. V dnešní době to ale bateriím naopak škodí. U dnešních lithiových baterií se dokonce doporučuje telefon do nabíječky dávat v případě, že energie v baterii klesne pod 20 %. Vůbec nevadí, pokud budete telefon nabíjet několikrát denně, i když nebude telefon vybitý, baterii to nijak neuškodí.

Stejně tak lidé dodržují mýtus o tom, že pokud zakoupíte nový telefon, měli byste jej několikrát plně vybít a několikrát plně nabít, aby byla životnost baterie co nejdelší. I to je samozřejmě mýtus.

Správný postup tedy je připojit telefon do nabíječky vždy, když energie klesne pod 20 %.

Nabíjením přes noc se ničí baterie

Nabíjení baterie mobilního telefonu je přes noc prý nejen škodlivé ale také nebezpečné. Telefon se “přebije” a dochází k jeho přehřívání, což může vyvolat požár. Tohoto scénáře se rozhodně bát nemusíte a jedná se jen o další mýtus. O to, aby se telefon nepřehřál a baterie se dále nenabíjela, se dnes starají čipy umístěné přímo v telefonech. Pozor si dávejte pouze na telefony repasované nebo na ty, které jsou zakoupeny od neoficiálních distributorů.

Chytrý telefon tak můžete klidně nechat nabíjet přes noc, nehrozí riziko ani vám ani baterii. 

Klidně nabíjejte i přes noc – telefonu se nic nestane

Před nabíjením zavřete všechny aplikace

Tento mýtus je tak na půl pravdivý. Aplikace spuštěné na pozadí mohou skutečně baterii “užírat”, čímž by mohlo docházet k prodloužení doby potřebné k nabití. Ne vždy to ale platí. Pokud totiž budete muset aplikaci znovu spouštět, často může tato akce vzít mnohem více energie, než když ji necháte puštěnou na pozadí. Jedná se zejména o navigace, náročné hry či aplikace, které využívají mobilní data. 

Pokud tedy necháte aplikace běžet na pozadí během nabíjení, v podstatě se vůbec nic neděje. 

Když se telefon nabíjí, nepoužívejte jej

I tento mýtus je poměrně rozšířený a říká, že když telefon nabíjíte, neměli byste jej vůbec používat. Baterii nijak neuškodí, pokud budete telefon během nabíjení používat. Maximálně se prodlouží délka nabíjení, ale nic zásadního, co by snížilo životnost baterie se nestane.

Při nabíjení tedy telefon klidně používejte dále.

Když se baterie rychle vybíjí, dává se do mrazáku

Další mýtus radí, že je vhodné dát baterii do mrazáku v případě, že se rychle vybíjí a nemá již takovou kapacitu. I toto je nepodložený mýtus, který rozhodně nepomáhá, a naopak můžete baterii a celý telefon zničit. Do mrazáku proto telefon nikdy nedávejte!

Kolem nabíjení koluje spousta mýtů

Co ničí životnost baterie

Co ale reálně životnost baterie ničí a na co byste si měli dávat pozor?

  • extrémní teplotní výkyvy, ať už jsou to tropické teploty nebo naopak arktické mrazy
  • neoficiální a nekvalitní nabíječky
  • když energie v baterii klesne pod 20 %

Jak prodloužit životnost baterie

Pokud chcete prodloužit životnost baterie v telefonu, rozhodně doporučujeme při nabíjení sundávat obal z telefonu. Díky tomu se nebude telefon přehřívat. Druhým doporučením je u sebe vždy nosit powerbanku, kterou můžete k telefonu připojit v případě, že by energie v baterii klesla pod 20 %.