Dobře známá tlačítka „To se mi líbí“ na Facebooku a „Tweet“ na Twitteru umožňují uživatelům daného webu sdílet obsah se svými přáteli a sledovateli. Aniž by to většina věděla, umožňují stránkám sociálních médií sledovat uživatele – i když na ně lidé nekliknou.
Co tato tlačítka přesně dělají?
Jejich primární funkcí je umožnit uživatelům sdílet příspěvky. Tlačítka však umisťují do počítače uživatele soubory „cookies“, které umožňují Facebooku a Twitteru vědět, kdy uživatel navštívil konkrétní stránku. Pokud navštívíš jakoukoli webovou stránku s tlačítkem „Líbí se mi to“, Facebook o tom ví.
Jak to, že tě tlačítka sledují i když na ně neklikneš?
Pokud ses za poslední měsíc přihlásil na Facebook nebo Twitter alespoň jednou, tvé údaje se shromažďují, i když neklikneš na tlačítko. Sledování se zastaví pouze tehdy, když se uživatel odhlásí ze svých účtů na Facebooku nebo Twitteru.
Tlačítko Like a Tweet se vyskytuje i mimo sociální sítě
Tlačítko Like u Facebooku a Tweet u Twitteru byly za poslední rok přidány na miliony webových stránek. Miniaplikace Facebooku se zobrazuje na jedné třetině z 1 000 nejnavštěvovanějších webových stránek na světě, zatímco tlačítka Google a Twitter jsou na jedné čtvrtině a jedné pětině těchto stránek.
Facebook, Twitter, Google a další tvůrci sociálních sítí tvrdí, že data nepoužívají ke sledování uživatelů. Také říkají, že údaje jsou „anonymizovány“, aby je nebylo možné zpětně vystopovat ke konkrétním uživatelům.
Facebook tvrdí, že údaje používá pouze k podpoře cílených reklam. Sociální síť uchovává údaje tři měsíce, což je podstatně déle než dva týdny, po které Google uchovává podobné informace. Twitter tvrdí, že údaje nepoužívá a „rychle“ je vymaže.
Facebook, resp. Meta si však za toto „nevinné“ sledování vysloužila vcelku mastnou pokutu, která činí 90 milionů dolarů. Případ obvinění společnosti v této věci je starý již 10 let, přičemž se táhne od 2012. Ve věci byly roky 2010 a 2011, kdy Facebook toto sledování tlačítek využíval bez vědomí uživatelů ve svůj prospěch.
Jak se zbavit sledování?
Pokud se obáváš sledování na sociálních sítích, měl by ses z těchto stránek zcela odhlásit. Zdá se, že v dnešní době můžeš mít buď pohodlí nebo soukromí. Ne však obojí.
Odpovědět