Čína nechce, aby děti hráli hry více než 90 minut denně

V Číně zákon z roku 2019 upravuje, kolik času mohou nezletilí trávit hraním her. Společnost Tencent se však rozhodla, že dohlédne na jeho dodržování.

Slyšeli jste už někdy o herní večerce? Rodiče dnes svým dětem často nastavují limity toho, kolik času mohou strávit na počítači nebo hraním na herní konzoli. Věděli jste však, že v Číně tuto večírku přímo upravuje zákon? Čínská společnost Tencent navíc své hry vybavila systémem rozpoznávání obličeje, který zaručí, že tuto večírku nikdo neoprávněně neporuší.

Čínský zákon upravuje kdy mohou děti hrát počítačové hry

Pokud jste nezletilé dítě v Číně, tak od roku 2019 nemůžete hrát počítačové ani konzolové hry mezi 22:00 a 08:00 a zároveň během pracovních dní nemůžete překročit celkovou herní dobu 90 minut denně. Od prvního června tohoto roku také přibyl autentifikační systém, pomocí kterého musí daná osoba ověřit svou totožnost.

Většina společností využívá občanské průkazy, ale Tencent přišel s úplnou novinkou. Kromě občanského průkazu bude nutné průběžně skenovat svou tvář a ověřit tak, svou totožnost. Tento systém se nazývá Midnight Patrol.

Hlavním problémem bylo totiž dodnes to, že děti používaly údaje a doklady svých rodičů nebo prarodičů, častokrát bez jejich vědomí.

Midnight Patrol funguje od 5. července v šedesáti hrách, mezi které patří například Game for Peace – patrioticky čínská verze populární hry PUBG. Zatím tento systém funguje pouze v mobilních hrách a ne na počítači, ale to by se mělo v budoucnu měnit.

Jak funguje rozpoznávání obličeje?

V Číně není rozpoznávání obličeje nic nového. V minulosti ho použila jako vláda, tak i „soukromé“ společnosti. Dokonce jsme o jednom z těchto použití psali v tomto článku. Vláda má tedy obrovskou databázi tváří v podstatě každého, kdo v posledních letech tuto zemi alespoň navštívil.

Tencent však volil o něco méně agresivní přístup jako zbytek Číny. Před naskenováním obličeje se vás dialogové okno zeptá, zda souhlasíte. Pokud odmítnete, tak jste automaticky považován za nezletilého. Pokud sken tváře úspěšně proběhne a systém vyhodnotí, že jste plnoletý, tak vás bez dalšího otálení vpustí zpět do hry. Alespoň tak tuto novinku popisuje Tencent ve svém tiskovém prohlášení.

Vzhledem k tomu, že v Číně jsou počítačové hry starší generací považovány za zdroj velkého zla a mají velmi špatnou reputaci, starší obyvatelstvo tuto novinku vnímá velmi pozitivně.