Je Portugalsko evropskou jedničkou na trhu e-biků?

Nedávná jednání předních vládních institucí přinesla vizi Portugalska jako evropského centra exportu e-biků. Stane se evropskou jedničkou?

Nedávná jednání předních vládních institucí přinesla vizi Portugalska jako evropského centra exportu e-biků. Portugalsko na trhu e-biků figuruje již dlouhou dobu, ale v brzké době by se vše mohlo změnit.

Export dosahuje rekordy

Podle portálu Bike Europe, Gil Nadais, generální tajemník asociace ABIMOTA, již v minulosti poskytl údaj, že celková hodnota exportu ebiků Portugalska překonala export běžných kol.

Zdroj: Pixabay

Při nedávné návštěvě Národní Agentury pro Inovace (ANI) uvedl, že celkový export jízdních kol a ebiků v roce 2021 vzrostl oproti roku 2020 o 39%. Bike Europe uvedl, že hodnota exportu v tomto průmyslu vzrostla z 427 milionu eur na 593,5 milionu eur.

Nadais také vyjádřil svá optimistická očekávání od roku 2022. Uvedl, že je přesvědčen o pokračování růstu exportu, ačkoli nemůže zaručit, že ve stejné míře. Dále dodal, že toto přesvědčení se netýká jen roku 2022, ale nejbližšího období řádově několika let.

Pohled do budoucna

Na těchto výjimečných výsledcích má patřičnou zásluhu iniciativa Portugal Bike Value, kterou ABIMOTA reprezentuje. Jejím cílem jí poukázat na potenciál a dosažené úspěchy Portugalska v tomto odvětví a postupně dostávat kola a ebiky do širšího povědomí lidí a vlády.

Během jednání představila ABIMOTA své nynější aktivity, stejně jako své plány do budoucna, které závisí na značných investicích do inovace a vývoje. „Iniciativa a představené nápady na nás udělaly dojem. Byli jsme informováni o plánech pro růst obchodu a zavedení dalších inovací, které mají za cíl rozmach a proražení do zahraničního trhu,“ uvedla pro Bike Europe prezidentka ANI Joana Mendonça. Vypadá to, že v příštích letech můžeme očekávat značný pokrok Portugalska v oblasti elektromobility. ABIMOTA také koncem roku 2021 oznámila masivní investici 258 milionů eur rozdělenou mezi 64 různých projektů z oblasti výzkumu, inovací a vývoje, která má za cíl udržet Portugalsko v čele trhu cyklistiky a e-biků.